Pierwszy etap Tour de Pologne Women za nami. Stina Kagevi wygrywa czasówkę, Zuzanna Chylińska na piątym miejscu

Pierwszy etap Tour de Pologne za nami
Pierwszy etap Tour de Pologne za nami | fot. Magdalena Sobczak

18-letnia Stina Kagevi wygrała jazdę indywidualną na czas otwierającą 2. edycję Tour de Pologne Women w Lublinie. Podium uzupełniły Wilma Aintila oraz Christina Lorenzen. Piąte miejsce zajęła najlepsza z Polek – Zuzanna Chylińska.

18-letnia Szwedka najlepsza w Lublinie

Piątkowa rywalizacja w indywidualnej jeździe na czas w samym centrum Lublina zainaugurowała 2. edycję Tour de Pologne Women – wyścigu rangi Międzynarodowej Unii Kolarskiej dla zawodniczek elity. Zmagania zostały reaktywowane po 8 latach i zgromadziły na starcie 16 ekip, w tym trzy polskie drużyny.

Faworytek do zajęcia wysokich pozycji było wiele, ale krótka, 4,5-kilometrowa trasa wiodąca ulicami Lublina sprzyjała niespodziankom. Sprawiła ją Stina Kagevi z kontynentalnej drużyny Team Coop – Repsol, która przejechała dynamiczny odcinek w czasie 5 minut i 41 sekund.

Po przejeździe niespełna 100 zawodniczek stało się jasne, że to Szwedka wykręciła najlepszy wynik i odniosła tym samym swoje pierwsze zwycięstwo na tym poziomie. Dzięki zwycięstwu Szwedka została pierwszą liderką klasyfikacji generalnej ORLEN i na podium założyła charakterystyczną żółtą koszulkę.

Jazdę na czas w Lublinie zdominowały kolarki z krajów nordyckich – na podium stanęły również Finka Wilma Aintila z Lotto Dstny Ladies oraz Dunka Christina Bragh Lorenzen, które straciły do triumfatorki zaledwie 1 i 2 sekundy.

Na 5. miejscu, ze stratą 3 sekund do Stiny Kagevi, uplasowała się najlepsza z Polek – Zuzanna Chylińska z TKK Pacific Nestle Fitness – która przed tygodniem wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w kategorii U23.

Z dobrej strony w etapie otwierającym Tour de Pologne Women zaprezentowały się także kolarki MAT ATOM Deweloper Wrocław – Katarzyna Wilkos, Olga Wankiewicz i Malwina Mul – które zajęły miejsca 8-10