Pierwszy dzień wiosny. Kiedy kalendarzowa i astronomiczna wiosna 2021?

Krokusy to jedne z najbardziej znanych roślin cebulowych kwitnących wiosną
Krokusy to jedne z najbardziej znanych roślin cebulowych kwitnących wiosną

Odpowiedź na pytanie, kiedy zaczyna się wiosna 2021 i ile dni zostało do wiosny, nie zawsze jest oczywista. W poniższym artykule wyjaśniamy, kiedy zacznie się wiosna 2021.

Kiedy zaczyna się wiosna 2021 kalendarzowa i astronomiczna?

Kiedy zaczyna się wiosna 2021 i ile dni zostało do kalendarzowej wiosny? Kiedy pierwszy dzień wiosny w 2021 roku? Poniżej zamieszczamy informacje związane z pierwszym dniem wiosny 2021, czyli m.in. kiedy zaczyna się pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, wiosny astronomicznej i ile dni zostało do wiosny 2021.

Wiosna astronomiczna to nie to samo co kalendarzowa wiosna. Astronomiczna wiosna zaczyna się, gdy Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej, tzw. punkt Barana. Czym jest punkt Barana? Jest to jeden z dwóch punktów, w których przecinają się ekliptyka – okrąg na sferze niebieskiej, po którym pozornie porusza się Słońce – oraz równik niebieski, który w uproszeniu jest odpowiednikiem równika ziemskiego.

Tzw. równonoc wiosenna przypada co roku w innym terminie, natomiast kalendarzowa wiosna ma stałą datę – 21 marca każdego roku. To wtedy organizowany jest dzień wagarowicza.

Wiosna przynosi cieplejsze temperatury, co sprzyja możliwości obserwacji nieba. Na wieczornym lub porannym wiosennym niebie możemy też czasem natrafić na dziwny sznur świecących punktów, lecących szybko w linii. To satelity Starlink od firmy SpaceX, którą kieruje Elon Musk.

Astronomiczna wiosna 2021 – data

ASTRONOMICZNA WIOSNA: Pierwszy dzień astronomicznej wiosny w 2021 roku przypada dzień wcześniej niż kalendarzowa, czyli w sobotę 20 marca. Tego dnia Słońce przejdzie przez tzw. punkt Barana (punkt równonocy wiosennej).

Podczas trwania astronomicznej wiosny dzień staje się coraz dłuższy, aż do przesilenia letniego, czyli momentu maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca. W 2021 roku astronomiczna wiosna skończy się 21 czerwca.

Kalendarzowa wiosna 2021 – data

KALENDARZOWA WIOSNA: Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej w 2021 roku wypada dzień później, czyli w niedzielę 21 marca. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to jednocześnie dzień wagarowicza.

Jeśli chodzi o nadejście wiosny termicznej w 2021 roku, tak naprawdę trudno jest określić dokładną datę. Rozpoczyna się ona wtedy, kiedy temperatura średnia powietrza, czyli zarówno z pomiarów w ciągu dnia jak i nocy, to co najmniej 5 stopni Celsjusza. Te wartości muszą utrzymać się przez co najmniej 5 dni.

Wiosna będzie nam towarzyszyć przez kolejne trzy miesiące. Astronomiczne lato rozpoczyna się 21 czerwca, a kalendarzowe dzień później.

Wiosenne przesilenie

Nadejście wiosny powinno spowodować, że poczujemy się lepiej, jednak organizmowi trudno dostosować się do nowej pory roku. W pierwszych dniach wiosny możemy poczuć spadek ogólnej kondycji i gorsze samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i kończyn, senność, łatwe męczenie, trudności z koncentracją, chwiejne nastroje i rozdrażnienie. przesilenie wiosenne może również zwiększać naszą podatność na różne infekcje wirusowe i bakteryjne, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Wielkanoc 2021

Święta Wielkanocne w tym roku obchodzić będziemy wyjątkowo wcześnie, bo już na początku kwietnia. W 2021 roku Wielkanoc wypada 4 kwietnia (niedziela) i 5 kwietnia (poniedziałek).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.