Pierwsze ognisko wścieklizny w woj. lubelskim. Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

Szczepionki dla lisów. Mieszkańcy Lublina i woj. lubelskiego dostali Alert RCB
Szczepionki dla lisów. Mieszkańcy Lublina i woj. lubelskiego dostali Alert RCB | fot. Adobe Stock, sms

Główny Lekarz Weterynarii donosi o wykryciu pierwszego przypadku wścieklizny na obszarze RP w roku 2024, potwierdzonego na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 21 lutego 2024 r.

Wiosną będą szczepić lisy

W roku 2024 zaplanowano przeprowadzenie wiosennej kampanii szczepień doustnych lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

puszcza las drzewa
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Pierwszy przypadek wścieklizny w woj. lubelskim

Wściekliznę wykryto u padłego lisa w miejscowości Gozdów, gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie.

Szczepienia dla psa przeciwko wściekliźnie – kiedy robić

Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że psy powinny być poddane obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów mają obowiązek zaszczepić swoje psy przeciwko wściekliźnie w ciągu 30 dni od ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie regularnie co 12 miesięcy od daty ostatniego szczepienia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.