Ważny temat? Prześlij newsa!

Pierwsze kotły już na miejscu. Każdy ma moc 33 MW i waży 70 ton

Spotted Lublin

Od kilku miesięcy trwają prace związane z budową nowej kotłowni w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków. W ostatnich dniach na plac budowy dostarczono pierwsze kotły, każdy o mocy 33 MW i wadze 70 ton. PGE Energia Ciepła buduje nową kotłownię w Lublinie Urządzeniami wytwórczymi w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków są aktualnie blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym oraz 4 węglowe kotły […]

Montaż kotłów gazowych w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków

Montaż kotłów gazowych w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków | materiały prasowe

Od kilku miesięcy trwają prace związane z budową nowej kotłowni w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków. W ostatnich dniach na plac budowy dostarczono pierwsze kotły, każdy o mocy 33 MW i wadze 70 ton.

PGE Energia Ciepła buduje nową kotłownię w Lublinie

Urządzeniami wytwórczymi w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków są aktualnie blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym oraz 4 węglowe kotły wodne, wykorzystywane w okresie niskich temperatur lub postoju bloku. Te szczytowe źródła, opalane węglem kamiennym, zostaną zastąpione nowymi jednostkami, zasilanymi gazem.

Kotłownia rezerwowo-szczytowa, podzielona na część stacjonarną i mobilną, składać się będzie z  czterech kotłów gazowych oraz pięciu kotłów gazowo-olejowych. Nowe kotły przeznaczone będą wyłącznie do wytwarzania ciepła w szczycie zapotrzebowania, tzn. po przekroczeniu możliwości wytwórczych istniejącego bloku gazowo-parowego lub w przypadku odstawienia bloku z ruchu.

„Szacujemy, że nowe kotły będą wytwarzały około 10 proc. rocznej produkcji ciepła w elektrociepłowni, uzupełniając produkcję energii z bloku gazowo-parowego. Zastosowanie niskoemisyjnego paliwa gazowego pozwoli na całkowite odejście od węgla” – mówi Paweł Okapa, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków.

W ostatnich dniach na plac budowy dostarczono pierwsze kotły, każdy o mocy 33 MW i wadze ok. 70 ton, które zostały posadowione za pomocą dźwigu na wcześniej przygotowanych fundamentach. Realizacja kolejnego etapu przedsięwzięcia, czyli dostawa i montaż pięciu kotłów mobilnych, każdy o mocy 10 MW, sfinalizowana zostanie w pierwszym kwartale 2023 roku.

„Projekt jest bardzo dużą operacją logistyczną, angażującą pracowników elektrociepłowni, wykonawców i podwykonawców. Pomimo trwającej tak dużej inwestycji, lubelska elektrociepłownia pracuje normalnie, dostarczając ciepło i energię elektryczną do odbiorców” – dodaje Okapa.

Wartość inwestycji wynosi ponad 78 milionów złotych netto, a harmonogram jej realizacji zakłada oddanie nowych urządzeń do eksploatacji we wrześniu 2023 r.

Zobacz także: Elektrociepłownia PGE Lublin-Wrotków rezygnuje z węgla. W przyszłym roku całe ciepło będzie z gazu

Montaż kotłów gazowych w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków
Montaż kotłów gazowych w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków | materiały prasowe

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check