PGE chce przenieść swoją siedzibę do Lublina. Spółka szuka oszczędności i „nowych talentów”

Wojciech Dąbrowski - prezes zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna
Wojciech Dąbrowski - prezes zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna | fot. PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna chce przenieść siedzibę spółki z Warszawy do Lublina – wynika z projektu uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia zwołanego na 30 marca. Powodem ma być oszczędność pieniędzy i poszukiwania „nowych talentów”.

PGE przeniesie się do Lublina

Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna poinformował we wtorek (22.02) w komunikacie o zwołaniu na 30 marca walnego zgromadzenia akcjonariuszy. W porządku obrad znajduje się punkt o zmianie statutu spółki w punkcie dotyczącym głównej siedziby spółki – według projektu uchwały ma ona zostać zmieniona z Warszawy do Lublina.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy, że „zmiany rynkowe w świecie post-COVID przekładają się na zwiększoną presję na pozyskiwanie talentów, zwłaszcza na wysokokonkurencyjnym rynku warszawskim. Średni wzrost pensji w gospodarce o 9,8% w 2021 r. i wyższa rotacja tworzą utrudniony dostęp do zasobów ludzkich oraz ryzyko niekontrolowanego wzrostu kosztów osobowych spółki PGE S.A., zgodnie z koncepcją budowy sprawnych Centrów Usług Wspólnych (…), odpowiedziało na te wyzwania lokując nowotworzone Centrum Wiedzy i Rozwoju w Lublinie. Zmiana siedziby pozwoli na pozyskiwanie nowych talentów na atrakcyjnym pod względem dostępności i kosztów rynku lubelskim”.

Dodano, że potencjalny wzrost rotacji pracowników może naruszyć ciągłość biznesową i ograniczyć szansę PGE na skuteczną konkurencję na rynku. Ryzyko to – jak podała spółka – może zrealizować się z powodu wzrastającej rotacji na rynku oraz przewidywaną lukę talentu w PGE wynikającą z odejść na emeryturę dzisiejszych pracowników w wieku 55-65 lat. Tworzy to konieczność otwarcia się przez PGE jako pracodawcę na nową pulę talentów.

PGE chce też podążać za trendami na rynku pracy i wskazuje, że pandemia przyspieszyła wcześniej postępujące zmiany w sposobie pracy i przyczyniła się do rozpowszechnienia pracy zdalnej. – „Zmiany w charakterystyce pracy zarówno wymagają dopasowania się PGE do wymagań pracodawcy przyszłości, jak i pozwalają na przyspieszenie dynamiki transformacji dzięki mocniejszemu otworzeniu się na pracę hybrydową i wielolokalizacyjną, a co za tym idzie odpowiedzi na oczekiwania wyrażane przez pracowników” – tłumaczy spółka.

Wniosek zarządu w sprawie zmiany siedziby pozytywnie zaopiniowała rada nadzorcza.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.