Perseidy 2021. Dziś noc spadających gwiazd. Gdzie i jak obserwować?

noc perseidów noc spadających gwiazd
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W tym tygodniu deszcz meteorów Perseidów osiągnie szczyt. Jeśli pogoda dopisze, spadające gwiazdy będzie widać na niebie niemal co minutę. Ciemne miejsce oferują najlepsze możliwości na obserwację Perseidów.

„Noc spadających gwiazd” Perseidy 2021

W tym tygodniu nocne niebo oferuje wyjątkowy spektakl: spadające gwiazdy Perseidów. Jak co roku, w połowie sierpnia z Ziemi można obserwować tzw. spadające gwiazdy. Kulminacja podniebnego spektaklu przewidziana jest na noc z czwartku na piątek, w nocy z 12 na 13 sierpnia. W kulminacyjnym momencie spadające gwiazdy można będzie zobaczyć prawie co minutę.

Warunkiem dostrzeżenia spadających gwiazd jest możliwie bezchmurne niebo. W tym roku warunki są szczególnie sprzyjające, ponieważ księżyc zachodzi późnym wieczorem. Dość cienki sierp księżyca można zobaczyć tylko do około 22.30 wieczorem 12 sierpnia. Oznacza to, że światło księżyca nie rozjaśni nocnego nieba i nie zakłóci widoku spadających gwiazd.

Jednak niektóre cząstki spalają się tak jasno, że można je zobaczyć nawet w zakłócającym świetle w dużych miastach. Jednak każdemu, kto naprawdę chce cieszyć się spadającymi gwiazdami, radzimy udać się w ciemne miejsce, gdzie jak najmniej źródeł światła zakłóca widok nieba.

Jak obserwować spadające gwiazdy?

Obserwatorzy nieba nie potrzebują specjalnego sprzętu do obserwacji Perseidów – wystarczy leżak lub mata do spania i dobra widoczność we wszystkich kierunkach. Lornetki, a nawet teleskopy nie są konieczne, aby wyśledzić meteory, które spalają się w ciągu kilku sekund. Profesjonaliści radzą, aby przejść do ciemnego miejsca bez zakłócającego światła – i być cierpliwym.

Chcąc sfotografować deszcz meteorów należy użyć obiektywu szerokokątnego, zamontować aparat na statywie i wybrać długą ekspozycję. Wtedy magia na niebie może zostać uchwycona na fotografii.

Kiedy obserwować Perseidy?

Aktywność Perseidów rozpoczyna się już w lipcu. Co prawda, nie jest tak spektakularna, jak podczas „nocy spadających gwiazd” w sierpniu, ale na niebie można już dostrzec świecące punkty. Rój Perseidów widoczny jest na nocnym niebie od 17 lipca. Będzie widoczny na naszym niebie do 24 sierpnia.

Najwięcej Perseidów możemy obserwować w pierwszej połowie sierpnia. Na niebie pojawia się wtedy najpopularniejszy rój meteorów, które nazywamy Perseidami. Ich nazwa wzięła się stąd, że meteory zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza.

Maksimum roju Perseidów (deszczu meteorów) przypada zawsze na noc z 12 na 13 sierpnia. Tej nocy Ziemia co roku przecina ślad komety 109P/Swift-Tuttle. To właśnie sprawia, że co roku w sierpniu lśni gwiaździste niebo . Cząsteczki pyłu, często tylko wielkości główki od szpilki, przenikają ziemską atmosferę z prędkością 60 kilometrów na sekundę i spalają się – około 80 do 100 kilometrów nad powierzchnią ziemi.

Kometa 109P / Swift-Tuttle została odkryta w 1862 roku przez Lewisa Swifta i Horace’a Tuttle niezależnie od siebie. Podróż dookoła Słońca zajmuje około 133 lat. Według obliczeń astronomów, następnym razem będzie widoczny z Ziemi w 2126 roku.

Skąd Perseidy wzięły swoją nazwę?

Latem spadające gwiazdy biorą swoją nazwę od konstelacji Perseusza. Istnieje pozorny punkt początkowy meteorów Perseidów, tak zwanych radianów.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.