14 listopada 2024 roku Galeria Labirynt zaprasza na wyjątkowy performans „T H E B O R D E R / G R A N I C A”, nagrodzony na festiwalu Fringe w Edynburgu. Przedstawienie Studia WACHOWICZ/FRET porusza tematykę wykluczenia i poszukiwania nowego języka człowieczeństwa, angażując widzów w refleksję nad losem [Nie]Obecnych i granicami ludzkiej wspólnoty.
Performans na krawędzi sztuki i rytuału
„T H E B O R D E R / G R A N I C A” to unikalne połączenie performansu, rytuału i „obrzędu przejścia”. Monika Wachowicz, twórczyni projektu, wraz z Antoniną Romanovą i Jarosławem Fretem stworzyli przestrzeń spotkania dla głosów, które często nie są słyszane.
Inspiracja historią Antoniny Romanovej
Początkowo performans miał być dokumentem poświęconym Romanovej, której udział w sztuce został przerwany przez wojnę. Pomysł zmienił się, gdy Wachowicz zaprosiła do projektu Olenę Matoshniuk, malarkę wspierającą ukraińskie artystki w Polsce. „T H E B O R D E R / G R A N I C A” stał się intymnym dialogiem o wykluczeniu i potrzebie człowieczeństwa.
Międzynarodowe uznanie i nagrody
Performans zdobył główną nagrodę The Scotsman’s Fringe First 2024 i nominację do The Brighton Fringe Excellence Award. Jego emocjonalny przekaz, dotyczący zarówno granic, jak i człowieczeństwa, został doceniony na festiwalach sztuki na całym świecie.
Czym jest granica i jak ją pokonać?
Widzowie w performansie są zaproszeni do przemyśleń nad znaczeniem granic fizycznych i emocjonalnych. Wachowicz nawiązuje do drutu kolczastego jako symbolu bariery między „nami” a „nimi”. Prace Studia Wachowicz/Fret, skupiające się na sonoryczności i sztuce tragicznej, pozwalają odkrywać, co to znaczy być człowiekiem.
Informacje o wydarzeniu:
- Data: 14 listopada 2024
- Miejsce: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin
- Godzina: 18:00
- Wstęp: Wolny, dla osób od 18 lat (zawiera sceny nagości)
Czy sztuka może pomóc przełamać granice między ludźmi? Jak interpretujesz przekaz performansu? Podziel się opinią w komentarzach!
Dodaj swój komentarz