Pełne uniezależnienie od rosyjskiej ropy i gazu od 2023 r. Rząd przedstawił plany

Od lewej: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen), Anna Moskwa (minister klimatu i środowiska), Mateusz Morawiecki (premier)
Od lewej: Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen), Anna Moskwa (minister klimatu i środowiska), Mateusz Morawiecki (premier)

Do końca roku zostanie wstrzymany import rosyjskiego gazu i rosyjskiej ropy, dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe. Premier wyraził nadzieję, że na przełomie kwietnia i maja uda się też odejść od importu węgla z Rosji.

Polska odejdzie od ropy i węgla z Rosji

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej w bazie paliw w Mościskach potrzebę realizacji radyklanego planu odejścia od paliw z Rosji w całej UE. – „Dzisiaj przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów – rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla. Ten plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie” – powiedział premier.

Rząd zakłada odejście od rosyjskiego węgla do kwietnia, najpóźniej maja 2022 r. – „Przyjęliśmy odpowiednią ustawę na Radzie Ministrów, kierujemy ją do parlamentu i wraz z podpisem pana prezydenta nałożymy całkowite embargo na węgiel w kwietniu, najpóźniej w maju” – zapowiedział Morawiecki. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa dodała, że alternatywą mogą być poza zwiększeniem krajowego wydobycia także import węgla z RPA czy Australii.

Szef rządu zapowiedział także odejście od rosyjskiej ropy i gazu do końca 2022 roku. – „W latach 2010-2014 ok. 90% ropy zużywanej na polskim rynku to ropa rosyjska. Od roku 2015/2016 rozpoczął się proces derusyfikacji tego ważnego surowca. Dzięki PKN Orlen doszliśmy do tego, że jesteśmy w znacznym stopniu niezależni, ale i tu pokazujemy plan odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego roku” – podkreślił premier.

W przypadku gazu, proces uniezależniania się od rosyjskiego surowca trwa od kilku lat. – „Rosyjski gaz – tu byliśmy najbardziej przewidujący, bo od początku pierwszej kadencji naszego rządu zapadła decyzja o rozpoczęciu gazoportu w Świnoujściu i rozpoczęcie w 2016 r. budowy gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe. Planujemy także budowę pływającego Gazoportu koło Gdańska” – przypomniał Morawiecki.

Do tematu baz magazynowych odniosła się również minister klimatu i środowiska. – „Od 2015 r. konsekwentnie rozbudowujemy bazy magazynowe. W tym czasie PERN zwiększył o prawie 50% zdolność do magazynowania ropy naftowej” – podkreśliła Anna Moskwa.

Według szefowej resortu klimatu i środowiska to nowe podejście pozwoli nie tylko na rezygnację z rosyjskich surowców, ale również przyczyni się do budowy suwerenności energetycznej Polski oraz wzmocnienia naszej gospodarki i niezależności.

„Mamy ogromny potencjał kadrowy i techniczny, dlatego transformacja energetyczna może pomóc nam budować przewagi konkurencyjne, choć jest to ogromne wyzwanie finansowe i organizacyjne. Konsekwentnie realizujemy projekt elektrowni jądrowej. Chcemy wykorzystywać takie technologie jak SMR, MMR – tak aby uzupełnić nasz miks o stabilne źródła energii do 2030 r.” -podsumowała.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. …czyli paliwa powyżej 10 pln… mają łeb do interesów…