Do końca roku zostanie wstrzymany import rosyjskiego gazu i rosyjskiej ropy, dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe. Premier wyraził nadzieję, że na przełomie kwietnia i maja uda się też odejść od importu węgla z Rosji.
Polska odejdzie od ropy i węgla z Rosji
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej w bazie paliw w Mościskach potrzebę realizacji radyklanego planu odejścia od paliw z Rosji w całej UE. – „Dzisiaj przedstawiamy najbardziej radykalny w Europie plan odejścia od rosyjskich węglowodorów – rosyjskiej ropy, rosyjskiego gazu i rosyjskiego węgla. Ten plan jest potrzebny, żeby w Europie przyszło otrzeźwienie” – powiedział premier.
Rzecznik rządu @PiotrMuller w #Sejm: Od początku, gdy Rosja podejmowała różnego rodzaju działania w zakresie szantażu gazowego czy związanego z ropą, Polska ostrzegała, że to w przyszłości może się skończyć bardzo źle dla Europy. Ostrzegaliśmy, kiedy było budowane NS1 czy NS2.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2022
Rząd zakłada odejście od rosyjskiego węgla do kwietnia, najpóźniej maja 2022 r. – „Przyjęliśmy odpowiednią ustawę na Radzie Ministrów, kierujemy ją do parlamentu i wraz z podpisem pana prezydenta nałożymy całkowite embargo na węgiel w kwietniu, najpóźniej w maju” – zapowiedział Morawiecki. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa dodała, że alternatywą mogą być poza zwiększeniem krajowego wydobycia także import węgla z RPA czy Australii.
Szef rządu zapowiedział także odejście od rosyjskiej ropy i gazu do końca 2022 roku. – „W latach 2010-2014 ok. 90% ropy zużywanej na polskim rynku to ropa rosyjska. Od roku 2015/2016 rozpoczął się proces derusyfikacji tego ważnego surowca. Dzięki PKN Orlen doszliśmy do tego, że jesteśmy w znacznym stopniu niezależni, ale i tu pokazujemy plan odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego roku” – podkreślił premier.
Dzięki bezpośrednim relacjom z największymi producentami ropy na świecie skutecznie dywersyfikujemy kierunki dostaw ropy. Przed 2015 rokiem niemal cały surowiec przerabiany w Grupie ORLEN pochodził z Rosji, dziś jest to mniej niż połowa. Jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze pic.twitter.com/zaF1y1PBtO
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) March 30, 2022
W przypadku gazu, proces uniezależniania się od rosyjskiego surowca trwa od kilku lat. – „Rosyjski gaz – tu byliśmy najbardziej przewidujący, bo od początku pierwszej kadencji naszego rządu zapadła decyzja o rozpoczęciu gazoportu w Świnoujściu i rozpoczęcie w 2016 r. budowy gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe. Planujemy także budowę pływającego Gazoportu koło Gdańska” – przypomniał Morawiecki.
Do tematu baz magazynowych odniosła się również minister klimatu i środowiska. – „Od 2015 r. konsekwentnie rozbudowujemy bazy magazynowe. W tym czasie PERN zwiększył o prawie 50% zdolność do magazynowania ropy naftowej” – podkreśliła Anna Moskwa.
🛑 Od 2015 do 2021 r. udział rosyjskiej ropy w imporcie spadł o 25 pp. ⤵️ pic.twitter.com/v0oxh4oA1W
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2022
Według szefowej resortu klimatu i środowiska to nowe podejście pozwoli nie tylko na rezygnację z rosyjskich surowców, ale również przyczyni się do budowy suwerenności energetycznej Polski oraz wzmocnienia naszej gospodarki i niezależności.
„Mamy ogromny potencjał kadrowy i techniczny, dlatego transformacja energetyczna może pomóc nam budować przewagi konkurencyjne, choć jest to ogromne wyzwanie finansowe i organizacyjne. Konsekwentnie realizujemy projekt elektrowni jądrowej. Chcemy wykorzystywać takie technologie jak SMR, MMR – tak aby uzupełnić nasz miks o stabilne źródła energii do 2030 r.” -podsumowała.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię