Najnowsze ogłoszenia (spoty)
Park Bronowice w Lublinie — burzliwa historia parku
Park Bronowicki początkowo znany był pod nazwą Park Foksal i został założony w 1869 roku jako miejsce rekreacji dla robotników. Autorem pierwotnego projektu był Feliks Bieczyński (projektant m.in. lubelskiego Ogrodu Saskiego). Obecna nazwa parku pochodzi od nazwy dzielnicy, na terenie której się znajduje.
W 1875 roku park został przejęty przez władze miejskie, które przearanżowały jego układ, starając się dostosować go do potrzeb mieszkańców miasta. Za przeorganizowanie parku odpowiedzialny był Aleksander Zwierzchowski, architekt i członek organizacji miejskiej.
W tym miejscu podzielimy się z Wami ciekawą, choć niechlubną historią — Aleksander Zwierzchowski był zdrajcą narodu polskiego. Zatrzymany przez rosyjską policję pod błahym pretekstem, przeszedł na stronę wroga. Wraz z Fiodorem Fiodorowiczem Trepowem (generałem-policmajstrem rosyjskim) zorganizował prowokację, w ramach której ściągnął z emigracji na ziemie Królestwa Kongresowego działaczy opozycyjnych i uczestników powstania styczniowego — między innymi Władysława Daniłowskiego. Działania Zwierzchowskiego poskutkowały zsyłkami polskich opozycjonistów na Syberię, dlatego naszym zdaniem dużo lepiej byłoby, gdyby wspomniany jegomość zajął się wyłącznie projektowaniem architektury i krajobrazu, zamiast wydawaniem dawnych kolegów.

Tym bardziej że projektowanie przestrzeni wychodziło mu całkiem dobrze — park po reorganizacji stał się popularnym miejscem wśród mieszkańców Lublina. Znajdował się tu tor wrotkarski, wypożyczalnia szczudeł oraz pijalnia wód mineralnych — atrakcje, które w tamtych czasach przyciągały tłumy.
Upadek sensu Parku na Bronowicach – smród i odór nie do zaakceptowania
Sytuację tę zmienił rok 1894, kiedy to w bliskim sąsiedztwie parku otwarto rzeźnię. Odór i odpady skutecznie odstraszały mieszkańców, a park stopniowo tracił na znaczeniu.
20 lipca 1931 roku to bardzo ważna data w historii Lublina — właśnie wtedy miasto nawiedził rzadko spotykany w tych stronach huragan, którego skutkiem było poważne zniszczenie Parku Bronowickiego. Połamane jak zapałki drzewa i krzewy parkowe nie miały zbyt wiele czasu na odrodzenie — kilkanaście lat później zostały ponownie zrównane z ziemią podczas intensywnych niemieckich bombardowań.
W kolejnych latach park został odbudowany, jednak nigdy nie odzyskał swojej dawnej świetności. Mimo to dziś, w czasach wszechogarniającej betonozy, warto doceniać takie miejsca i zatrzymać się na chwilę zadumy, odpoczywając w cieniu tutejszych drzew.

Czy warto zobaczyć Park Bronowicki?
Park Bronowicki może nie jest jedną z głównych atrakcji miejskich, ale jeżeli już będziemy w okolicy, warto przejść się jego alejkami. Na terenie parku znajduje się plac zabaw dla dzieci, a w weekendy często odbywają się tutaj wydarzenia kulturalne. W pobliżu znajduje się również kościół — dlatego Park Bronowicki w Lublinie warto odwiedzić chociażby po niedzielnej mszy!
Park Bronowice — rowery i spacery
Powierzchnię Parku Bronowickiego przecinają ścieżki spacerowe oraz rowerowe. To idealne miejsce zarówno na piknik, jak i na aktywny wypoczynek. Warto także zwrócić uwagę na tutejszy drzewostan — lipy rosnące w parku tworzą wyjątkowy klimat!

W jakiej części miasta znajduje się Park Bronowicki?
Park Bronowicki położony jest w Bronowicach — dzielnicy Lublina, od której wziął swoją nazwę. Pomimo oddalenia od ścisłego centrum, także w jego okolicy znajdziemy wiele ciekawych miejsc. Oto 5 naszych faworytów:
- Aqua Lublin,
- Most Kultury w Lublinie,
- Dworzec Kolejowy w Lublinie,
- Park Ludowy w Lublinie,
- Centrum Historii Sportu w Lublinie.
Źródło: przewodnik turystyczny spottedlublin.pl
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię