Ważny temat? Prześlij newsa!

Papuga, pijawki i krokodyl. Co próbowano przemycić przez granicę?

Spotted Lublin

  • Data publikacji: 7 lutego 2025, 19:08
  • Region

Lubelska Służba Celno-Skarbowa nieustannie czuwa nad przestrzeganiem przepisów Konwencji Waszyngtońskiej CITES, która chroni zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt i roślin. W ostatnim kwartale ubiegłego roku funkcjonariusze udaremnili kilkadziesiąt prób przemytu chronionych okazów. Jak wyglądała ta spektakularna walka z przemytnikami? Egzotyczne zwierzęta w bagażu podróżnych Podczas rutynowych kontroli na przejściach granicznych funkcjonariusze wielokrotnie natrafiali na próby przemytu […]

spreparowany krokodyl i spreparowana głowa krokodyla

Fot. KAS

Lubelska Służba Celno-Skarbowa nieustannie czuwa nad przestrzeganiem przepisów Konwencji Waszyngtońskiej CITES, która chroni zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt i roślin. W ostatnim kwartale ubiegłego roku funkcjonariusze udaremnili kilkadziesiąt prób przemytu chronionych okazów. Jak wyglądała ta spektakularna walka z przemytnikami?

Egzotyczne zwierzęta w bagażu podróżnych

Podczas rutynowych kontroli na przejściach granicznych funkcjonariusze wielokrotnie natrafiali na próby przemytu żywych zwierząt oraz spreparowanych okazów objętych ochroną.

pijawki
Fot. KAS

Spreparowane krokodyle i galanteria z zagrożonych gatunków

Nie tylko żywe zwierzęta były przedmiotem prób przemytu. Funkcjonariusze z Dołhobyczowa zatrzymali podróżnego, który przewoził:

Nietypowy bagaż zauważyli funkcjonariusze Straży Granicznej, a dalsza kontrola potwierdziła naruszenie przepisów CITES.

Z kolei w Hrebennem i Dołhobyczowie odkryto liczne wyroby z zagrożonych gatunków zwierząt:

dwie pary butów
Fot. KAS

CITES – dlaczego jest tak ważne?

Konwencja Waszyngtońska CITES reguluje międzynarodowy handel gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Jej celem jest ochrona dzikiej fauny i flory poprzez kontrolowanie przemytu oraz ograniczenie nielegalnego handlu.

Przewóz okazów CITES przez granicę Unii Europejskiej wymaga odpowiednich zezwoleń i świadectw. Ich brak skutkuje:

Rekordowe ujawnienia w 2024 roku

W ubiegłym roku lubelska Służba Celno-Skarbowa udaremniła aż 69 prób przemytu okazów CITES, zabezpieczając blisko 10 tysięcy okazów. Wśród nich dominowały:

Czy warto ryzykować?

Próby przemytu zwierząt i wyrobów z zagrożonych gatunków nie tylko narażają podróżnych na surowe konsekwencje prawne, ale przede wszystkim przyczyniają się do degradacji światowej bioróżnorodności. Czy świadomość ekologiczna jest dziś wystarczająca? Co sądzicie o walce z nielegalnym handlem gatunkami chronionymi? Podzielcie się opiniami w komentarzach!

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check