Państwowa Inspekcja Pracy będzie prowadziła kontrole bez zapowiedzi

man 791049 1280 min e1453445690792
Zdjęcie ilustracji: pixabay.com

Państwowa Inspekcja Pracy może przeprowadzać kontrole bez zapowiedzi. Do tej pory inspektorzy musieli informować o swojej wizycie przedsiębiorcę z tygodniowym wyprzedzeniem.

Inspektor pracy będzie mógł teraz pojawić się w firmie bez zapowiedzi. Inspektor może pojawić się w firmie bez uprzedzenia, o każdej porze dnia i nocy. Oburzenie wśród przedsiębiorców.

Jaki cel ma sprzyjać kontrolom bez zapowiedzi? Ma to zapewnić maksymalną skuteczność działania inspektorów. Do tej pory stosowali się do przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Każdą wizytę musieli więc zapowiadać przynajmniej 7 dni wcześniej.

Takie opóźnione działanie uniemożliwiało stwierdzenie czy w firmie faktycznie pracują osoby zatrudnione „na czarno”.

Kontrole PIP bez uprzedzenia były możliwe jedynie wtedy, kiedy istniało podejrzenie popełnienia wykroczenia lub przestępstwa, albo w sytuacji podejrzenia bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracujących.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Co, przedsiebiorcy zaczeli sie bac o wlasne dupki? PIS zaczelo cos robic co wkurzylo przedsiebiorcow, bo teraz trudniej bedzie wykorzystac pracownika do granic mozliwosci jak za PO?
    🙂

  2. DOBRZE!!!!!BARDZO DOBRZE!!!!! Gdzie by nie pracować jak była kontrola to były porządeczki i wszyscy musili cicho siedzieć żeby pracodawca nie dostał po dupie!!! Bardzo dobrze zrobili może coś się zmieni na lepsze a nie tylko jeb.nie do oporu i za pół darmo i komuś iść na ręke bo pracodawca tak chce!!!!