Pamiętajmy o odblaskach

odblaski e1410680701658

Od 31 sierpnia osoby, które poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek używać elementów odblaskowych, umieszczonych w sposób widoczny dla kierujących. Nowy przepis dotyczy wszystkich, bez względu na wiek.

W ciągu ostatnich 7 miesięcy na terenie województwa lubelskiego doszło do 198 wypadków z udziałem pieszych. Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować
i bezpiecznie ominąć pieszego. Noszenie odblasków ma na celu zminimalizowanie ilości zdarzeń z udziałem pieszych oraz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa.

Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Ponadto pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Zalecane jest by odblaski umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

swiatla-reakcja-pngfot. eurowarsztat.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.