Oszustwo na portalu ogłoszeniowym: małżeństwo straciło 30 tys. zł

200 złotych pieniądze banknoty
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Małżeństwo z gminy Biała Podlaska padło ofiarą oszustwa, tracąc niemal 30 tysięcy złotych po próbie sprzedaży roweru przez internet. Apelujemy o ostrożność przy zawieraniu transakcji online.

Przebieg zdarzenia

Do bialskiej komendy zgłosił się mieszkaniec gminy, który poinformował, że po wystawieniu roweru na portalu ogłoszeniowym jego konto bankowe zostało obciążone nieautoryzowanymi transakcjami. Mężczyzna zauważył, że po dodaniu ogłoszenia zaczęły napływać komunikaty o transakcjach z użyciem jego karty debetowej, a sprawcy wykonali ponad 20 transakcji, wypłacając łącznie ponad 20 tysięcy złotych poza granicami kraju.

Tego samego dnia żona pokrzywdzonego również zgłosiła oszustwo. Skontaktowała się z nimi osoba rzekomo zainteresowana zakupem roweru, przekazując, że pracownik firmy kurierskiej poda link aktywacyjny. Po kliknięciu linku i zalogowaniu się kobieta straciła dostęp do środków na koncie, co tłumaczono jako „wirtualną blokadę”.

Haker internetowy w kapturze siedzi przy monitorach
Haker internetowy w kapturze siedzi przy monitorach | fot. shutterstock

Apel policji

Policja apeluje o rozwagę podczas transakcji internetowych. Należy zachować ograniczone zaufanie, nie podawać danych dotyczących haseł do kart, kodów i loginów do bankowości internetowej. Linki wysyłane przez oszustów są często łudząco podobne do prawdziwych stron.

policjant kurtka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

„Ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron” – przypomina nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie, starając się zidentyfikować i zatrzymać oszustów.

Czy kiedykolwiek padłeś ofiarą oszustwa internetowego? Podziel się swoimi doświadczeniami i poradami w komentarzach!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.