Oszustwo na córkę. 60-latka z Zamościa straciła 3,5 tysiąca złotych

Treść wiadomości oszustwo sms
Fot. policja

Bądźmy ostrożni wobec SMS-ów, które rzekomo pochodzą od naszych krewnych i informują o zmianie numeru telefonu. Jeśli w kolejnej wiadomości otrzymamy prośbę o dokonanie przelewu z powodu tymczasowej utraty dostępu do konta, możemy być pewni, że oszust wysyła te SMS-y.

60-letnia mieszkanka Zamościa otrzymała smsa o treści:

„cześć mamo to jest mój nowy numer telefon, wyślij mi wiadomość na whatsapp”.

Przekonana, że wiadomość rzeczywiście pochodzi od jej córki, nawiązała korespondencję. W kolejnych wiadomościach rzekoma córka wyjaśniała, że telefon wpadł jej do ubikacji i musi teraz zapłacić za nowy aparat, a nie ma dostępu do swojego rachunku. O pomoc poprosiła 60-latkę. Kobieta przekonana, że pomaga prawdziwej córce, na wskazany w wiadomości numer konta przelała ponad 3500 złotych.

Oszustwo rozmowa sms
Fot. policja

Oszustwo wyszło na jaw jeszcze tego samego dnia

Po kilku godzinach od zrealizowania transakcji do 60-latki zadzwoniła, bowiem prawdziwa córka ze „starego” numeru telefonu. W czasie rozmowy 60-latka dowiedziała się, że córka nie zmieniła telefonu i nie prosiła jej o żadne przelewy. Pokrzywdzona natychmiast zadzwoniła na infolinię swojego banku, aby zablokować transakcję. Niestety okazało się, że było już za późno, przelew został zrealizowany. 60-latka sprawę zgłosiła policjantom z Zamościa.

Chrońmy nasze pieniądze i w podobnych sytuacjach nie działajmy pochopnie. Każdą prośbę o pożyczkę dokładnie weryfikujmy. Oszuści, podszywając się pod krewnych, wykorzystują dobroć i chęć niesienia pomocy przez potencjalne ofiary. Zachowajmy czujność i nie pozwólmy przestępcom bogacić się naszym kosztem. – apeluje aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.