Oszukali ponad 800 osób na ponad 2.5 miliona zł

gotówka, laptopy, zegarki, telefon
fot. CBZC

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 21 osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej, rozsyłali fałszywe wiadomości phishingowe.

Wysyłali fałszywe wiadomości sms

W dniach 8-10 stycznia 2024 roku zatrzymano 21 członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym dokonującej oszustw phishingowych. Sprawcy masowo rozsyłali wiadomości sms informujące o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki bądź też rachunku za prąd.

gotówka
fot. CBZC

W wiadomościach znajdowały się linki przekierowujące pokrzywdzonych na strony imitujące internetowe portale bankowości elektronicznej, dzięki danym, które pokrzywdzeni wpisywali na podrobionej stronie internetowej, oszuści dokonywali zmiany zaufanego urządzenia, dzięki czemu uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych, z których dokonywali kradzieży środków pieniężnych oraz zaciągali kredyty. Oszukanych w ten sposób zostało ponad 800 osób na łączną kwotę przekraczającą 2.5 miliona złotych.

Funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi i koordynowanego przez Departament do spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, realizowali czynności na terenie 10 województw.

funkcjonariusz CBZC, zatrzymana
fot. CBZC

Zatrzymanie podejrzanych

W realizacji zatrzymania podejrzanych brało udział blisko 90 funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przy wsparciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariuszy z innych jednostek Policji w kraju, a także funkcjonariusze innych służb.

Wśród zatrzymanych 21 sprawców byli również obywatele narodowości ukraińskiej i białoruskiej. W wyniku przeprowadzonych przeszukań 23 lokali mieszkalnych, domów oraz posesji ujawniono i zabezpieczono ponad 300 dowodów rzeczowych m.in. umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz znaczne ilości sprzętu elektronicznego w postaci telefonów, komputerów i nośników pamięci, a także znaczną ilość pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej.

Zarzuty wobec podejrzanych

Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Łodzi ogłosili podejrzanym łącznie 161 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Pięciu zatrzymanych decyzją Sądu zostało tymczasowo aresztowanych.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przypomina o konieczności dokonywania weryfikacji treści otrzymywanych wiadomości, które zawierają linki przekierowujące do stron podszywających się pod strony bankowości elektronicznej. Brak takiej weryfikacji może skutkować utratą środków pieniężnych z rachunków bankowych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.