Ostrzeżenie meteorologiczne. Nad region nadciąga śnieżyca. Może spaść nawet 12 centymetrów śniegu

Synoptycy prognozują śnieżycę tej nocy w Lublinie
Synoptycy prognozują śnieżycę tej nocy w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Niż Denis najbliższej nocy da odczuć swoją obecność, szczególnie mieszkańcom wschodniej Polski. To właśnie w tych regionach synoptycy prognozują śnieżycę. Może spaść nawet 12 cm śniegu. IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne dla Lublina i regionu.

Śnieżyca sparaliżuje drogi w woj. lubelskim

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem rozległego układu niżowego (Wisgard) z ośrodkami nad północnym Atlantykiem oraz w rejonie Morza Czarnego (Denise). Mimo że niż nie dotrze on bezpośrednio nad terytorium Polski, to jego front ze śniegiem wkroczy nad nasz kraj.

Strefa frontowa z początkowo opadami deszczu ze śniegiem lub deszczu wkroczy nad woj. lubelskie w godzinach wieczornych. Nocą 23/24 będzie się przesuwać w głąb Polski, od Podkarpacia przez Lubelszczyznę po częściowo Mazowsze. Na tym obszarze rozpada się w nocy.

Przejściowo mogą się także pojawić opady marznącego deszczu i mżawki, przed czym ostrzegają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – „Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź” – czytamy w ostrzeżeniu IMGW dla Lublina.

Synoptycy IMGW wydali również dla Lublina i regionu ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje od godz. 19:00 23 listopada do 12:00 24 listopada. – „Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do 15 cm” – czytamy.

Według prognoz między 23-25 listopada w woj. lubelskim spadnie około 12 cm mokrego śniegu. Taka ilość śniegu wystarczy do pojawienia się sporych problemów na drogach, zwłaszcza że nie wszyscy kierowcy zdążyli zmienić opony na zimowe. Kolejki w wulkanizacjach sięgają kilkunastu dni.

W rejonie występowania opadów śniegu temperatura minimalna w nocy wyniesie od – 3°C do 0°C, w ciągu dnia od –1°C do 1°C. Widzialność ograniczona do 200 m. Zalegająca pokrywa śnieżna lub błoto pośniegowe, a miejscami topniejący śnieg oraz opady marznącego deszczu i mżawki będą powodować śliskość na drogach i chodnikach.

Lokalnie możliwy będzie wręcz paraliż komunikacyjny. Służby drogowe z Lublina ogłosiły gotowość do nadejścia zimy. Czytaj więcej: Jak z Lublina do Bratysławy. Tyle dróg objętych zimowym oczyszczaniem. Miasto ogłasza gotowość służb

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce – 24 listopada 2022, do godz. 4:00

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce - 24 listopada 2022, godz. 4:00
Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce – 24 listopada 2022, godz. 4:00

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce – 24 listopada 2022, do godz. 16:00

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce - 24 listopada 2022, do godz. 16:00
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce – 24 listopada 2022, do godz. 16:00

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.