Ostrzeżenie IMGW o gęstej mgle na Lubelszczyźnie i w Lublinie. Trudne warunki na drodze

Rowerzysta znikający we mgle
Mgła w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Lubelszczyzny ostrzeżenie pierwszego stopnia o gęstej mgle. Sprawdźcie, w jakich regionach mogą pojawić się mgły i do której godziny obowiązuje ostrzeżenie.

IMGW ostrzega przed gęstą mgłą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie gęstej mgły ograniczające widzialność miejscami od 100 do 200 metrów. Ostrzeżenie dotyczy znacznej części województwa lubelskiego, w tym powiaty: biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, opolski, puławski, rycki, świdnicki, tomaszowski, zamojski i Zamość.

Kierowców prosimy o uważną i ostrożną jazdę oraz o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Na drogach mogą panować trudne warunki, dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Ostrzeżenie obowiązuje od poniedziałku (9.10) od godz. 21:00 do wtorku (10.10) do godz. 9:30.

W nocy z poniedziałku na wtorek (9/10.10) w województwie lubelskim zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami silne zamglenie lub mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C, przy gruncie spadki do -2°C. Wiatr słaby, zachodni.

We wtorek (10.10) w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Rano lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C. Wiatr słaby, zachodni.

Zobacz aktualne ostrzeżenia pogodowe IMGW.

Światła przeciwmgłowe – kiedy używać?

Pamiętajmy o odpowiednim wykorzystaniu przednich i tylnych świateł przeciwmgłowych. Z tych drugich możemy korzystać, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m.

W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. Nie nadużywajmy świateł przeciwmgłowych przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza lub dobrej widoczności. Wtedy tylko oślepią innych użytkowników drogi.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.