Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Możliwe porywy do 90 km/h i lokalne burze

silny wiatr shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem na obszarze województwa lubelskiego. Miejscami porywy mogą osiągać prędkość nawet do 90 km/h. Synoptycy nie wykluczają lokalnych burz.

W czwartek niż Marie przyniesie do Polski zamieszanie pogodowe. Ściągnie on do nas układ frontów atmosferycznych – najpierw z północnego zachodu na południowy wschód będzie wędrować front ciepły, a tuż za nim chłodny. Między frontami przejściowo będzie napływać ciepłe powietrze polarne, ale za frontem chłodnym rozpocznie się napływ chłodnej masy powietrza.

Będzie to skutkować dużym zróżnicowaniem opadów – od śniegu po deszcz, a później znów do śniegu. Dodatkowo zacznie wzmagać się zachodni wiatr, w porywach będzie osiągać 55-65 km/h. Różnice w masach powietrza będą odczuwalne także termicznie. Temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie około 1°C, a na północnym zachodzie wzrośnie do 7°C.

W nocy z czwartku na piątek chłodny front odsunie się już poza obszar naszego kraju, ale z północnego zachodu na południe będzie się przemieszczać strefa frontu okluzji, za którą zacznie napływać jeszcze chłodniejsza masa powietrza. Nadal występować będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna wyniesie od -2°C na południu do 3°C na północnym zachodzie. Jednak odczucie chłodu będzie potęgować silny wiatr – w porywach nawet do 85-90 km/h, który miejscami będzie powodować zawieje oraz zamiecie śnieżne.

W piątek wiatr z zachodniego skręci na północno-zachodni i nieco osłabnie. Rano na południu wciąż możliwe są porywy do 85 km/h, ale na pozostałym obszarze kraju nie powinny przekraczać 65 km/h. Przelotny deszcz ze śniegiem będzie przechodzić w śnieg, którego najwięcej spadnie na południu kraju. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 0°C do 3°C, tylko na zachodzie i nad morzem około 4°C, 5°C.

Kolejna noc przyniesie nieco spokojniejszą aurę, a śnieg będzie padać tylko na wschodzie i południu. Będzie jednak chłodniej, od -5°C na południu do około 0°C na zachodzie i nad morzem, a na Podhalu możliwe jest – 11°C. W wielu miejscach możliwe będzie oblodzenie.

Silny wiatr – ostrzeżenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla części województwa lubelskiego ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Ostrzeżenie będzie obowiązywać w piątek 28 stycznia w godzinach 4:00-13:00 na terenach powiatów: biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, opolski, puławski, rycki, świdnicki, tomaszowski, zamojski i Zamość.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, nad ranem i rano przejściowo do 90 km/h, z kierunków zachodnich. Nad ranem i rano możliwe lokalnie krótkotrwałe burze”

– czytamy w komunikacie IMGW.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.