Ostatnie godziny agitacji wyborczej. O północy rozpocznie się cisza wyborcza. Nawet milion złotych kary!

Banery wyborcze na pasie zieleni
Banery wyborcze na pasie zieleni | fot. Dominik Wąsik

W nocy z piątku na sobotę zacznie obowiązywać podwójna cisza: wyborcza i referendalna. W niedzielę Polacy wezmą udział w wyborach parlamentarnych do Sejmu i Senatu, jak również w referendum, w którym odpowiedzą na cztery pytania.

Od kiedy trwa cisza wyborcza?

Cisza wyborcza i tym razem także cisza referendalna, bo wybory 15 października są połączone z referendum ogólnokrajowym, rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania i potrwa do jego zakończenia.

Cisza wyborcza zacznie obowiązywać o północy z piątku na sobotę (13-14 października) – od godziny 0:00 i potrwa do godziny 21:00 w niedzielę (15 października), gdy zamknięte zostaną lokale wyborcze.

Cisza wyborcza – czego nie wolno?

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Kara za złamanie ciszy wyborczej

Naruszenie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, za które winowajcę ukarać można grzywną. Regulują to przepisy zawarte w art. 498 Kodeksu wyborczego. Wysokość grzywny również jest uregulowana w Kodeksie wykroczeń. Zgodnie z art. 24 Kodeksu wyborczego grzywna wynosić od 20 zł do 5 tys. zł.

Na bardziej surowe kary narażają się ci, którzy w godzinach głosowania, będą podawać do wiadomości publicznej wyniki przedwyborczych sondaży lub sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania. Za takie zachowanie grozi wysoka grzywna od 500 tys. zł do 1 mln zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.