Ostatnie dni na rozliczenie PIT za 2018 rok. Sprawdź, do kiedy można złożyć PIT

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Zostało tylko kilka dni na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym z podatku za rok 2018. Ostateczny termin złożenia PIT mija we wtorek, 30 kwietnia o godz. 23.59.

„Przypominamy wszystkim, którzy jeszcze nie wypełnili tego obowiązku, że 30 kwietnia 2019 r. mija termin złożenia rocznej deklaracji PIT” – przypomina Ministerstwo Finansów.

Resort finansów podkreśla, że najprostszy i najszybszy sposób rozliczenia PIT-a to skorzystanie z rządowej platformy Twój e-PIT przez internet.

„Nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie jest wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Twój e-PIT do 30 kwietnia

Ministerstwo przypomina, że jeśli do 30 kwietnia nie skorzystasz z usługi Twój e-PIT, tzn. nie zaakceptujesz ani nie odrzucisz przygotowanego dla ciebie PIT-37 lub PIT-38 oraz nie złożysz deklaracji w żaden inny sposób (np. przez e-Deklaracje lub w wersji papierowej w urzędzie skarbowym), to urząd skarbowy uzna przygotowany e-PIT za złożony.

Niedopłata podatku

Jeśli z takiego automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać, że masz niedopłatę podatku – to do 31 maja otrzymasz informację o tym z urzędu skarbowego. Będziesz mieć 7 dni od dnia jej doręczenia, aby wpłacić kwotę niedopłaty na konto twojego urzędu skarbowego za pomocą przelewu bankowego lub za pośrednictwem poczty.

Nadpłata podatku

Natomiast jeśli z twojego e-PIT-a będzie wynikać nadpłata podatku, to odpowiednią kwotę otrzymasz przelewem na konto bankowe – jeżeli urząd skarbowy posiada numer twojego konta. Jeśli nie posiada, to pieniądze otrzymasz przekazem pocztowym. W tej sytuacji 45-dniowy termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od 1 maja.

Rozliczenie innych PIT-ów niż PIT-37 i PIT-38

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub wynajem i rozliczasz PIT-36 lub PIT-28, rozliczasz podatek liniowy 19 proc. (PIT-36L) albo chcesz rozliczyć sprzedaż nieruchomości na PIT-39, to nie możesz skorzystać z ułatwienia, jakim jest Twój e-PIT. W tym wypadku konieczne jest dopełnienie obowiązku podatkowego samodzielnie – wysyłka e-deklaracji lub złożenie PIT w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia w Urzędzie Skarbowym.

Od 2020 r. z usługi „Twój e-PIT” będą mogli skorzystać kolejni podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-36, PIT-36L i PIT-28. A to wszystko bezpłatnie, bezpiecznie i bez konieczności składania jakichkolwiek dokumentów.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.