Ostatni hejnał Onufrego Koszarnego. Lubelski hejnalista przechodzi na emeryturę

Hejnalista na tarasie Nowego Ratusza w Lublinie e1453320358814
zdjęcie ilustracji: wikipedia

Lubelski hejnalista Pan Onufry Koszarny odchodzi na emeryturę. Dzisiaj w południe po raz ostatni odegra hejnał miejski z ratuszowego balkonu.

Historia lubelskiego hejnału sięga co najmniej XVII wieku. Po II wojnie odgrywany był tylko przy specjalnych okazjach.

Od 4 lipca 1991 roku hejnał lubelski grany jest codziennie – kiedyś z Bramy Krakowskiej, teraz z balkonu ratusza. Pierwszy raz wykonał go na prośbę klikona miejskiego Pana Władysława Stefana Grzyba. Od tamtej pory Pan Onufry wykonywał hejnał z balkonu Ratusza każdego dnia w samo południe, przed każdym posiedzeniem Rady Miasta, podczas wizyt delegacji zagranicznych oraz na wszystkich ważnych dla miasta uroczystościach.

DSC01410 Small
Na fotografii lubelski hejnalista Pan Onufry Koszarny

Pan Onufry Koszarny urodził się w 1933 roku w Hucie Dzierążyńskiej w gminie Krynice koło Tomaszowa Lubelskiego, w muzykalnej rodzinie, dziedzicząc zdolności po ojcu, który grał na skrzypcach i klarnecie oraz stryju, grającym na trąbce. Zamiłowanie do muzyki przejawiał od najmłodszych lat. W Lublinie mieszka blisko od 1956 roku. W latach 1953 – 1956 Pan Onufry odbywał służbę wojskową w Katowicach, gdzie grał w orkiestrze wojskowej. Później, przez 32 lata, grał w orkiestrze zakładowej w Fabryce Samochodów Ciężarowych i przez 7 lat w orkiestrze górniczej. Był również członkiem zespołu muzycznego, grywającego na weselach oraz przez ponad 25 lat członkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica”, a także orkiestry kolejowej.

Dzisiaj nasz hejnalista Onufry Koszarny, po wielu latach służby miastu, odegra go po raz ostatni. Pana Onufrego zastąpią Tadeusz Godzisz oraz Piotr Ścibak.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Oj natrąbił się pan Onufry przez te lata. Rzeczywiście czas na odpoczynek i godnego następcę. 100 lat panie Onufry.