Ostatni hejnał Onufrego Koszarnego. Lubelski hejnalista przechodzi na emeryturę

zdjęcie ilustracji: wikipedia

Lubelski hejnalista Pan Onufry Koszarny odchodzi na emeryturę. Dzisiaj w południe po raz ostatni odegra hejnał miejski z ratuszowego balkonu.

Historia lubelskiego hejnału sięga co najmniej XVII wieku. Po II wojnie odgrywany był tylko przy specjalnych okazjach.

Od 4 lipca 1991 roku hejnał lubelski grany jest codziennie – kiedyś z Bramy Krakowskiej, teraz z balkonu ratusza. Pierwszy raz wykonał go na prośbę klikona miejskiego Pana Władysława Stefana Grzyba. Od tamtej pory Pan Onufry wykonywał hejnał z balkonu Ratusza każdego dnia w samo południe, przed każdym posiedzeniem Rady Miasta, podczas wizyt delegacji zagranicznych oraz na wszystkich ważnych dla miasta uroczystościach.

Na fotografii lubelski hejnalista Pan Onufry Koszarny

Pan Onufry Koszarny urodził się w 1933 roku w Hucie Dzierążyńskiej w gminie Krynice koło Tomaszowa Lubelskiego, w muzykalnej rodzinie, dziedzicząc zdolności po ojcu, który grał na skrzypcach i klarnecie oraz stryju, grającym na trąbce. Zamiłowanie do muzyki przejawiał od najmłodszych lat. W Lublinie mieszka blisko od 1956 roku. W latach 1953 – 1956 Pan Onufry odbywał służbę wojskową w Katowicach, gdzie grał w orkiestrze wojskowej. Później, przez 32 lata, grał w orkiestrze zakładowej w Fabryce Samochodów Ciężarowych i przez 7 lat w orkiestrze górniczej. Był również członkiem zespołu muzycznego, grywającego na weselach oraz przez ponad 25 lat członkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica”, a także orkiestry kolejowej.

Dzisiaj nasz hejnalista Onufry Koszarny, po wielu latach służby miastu, odegra go po raz ostatni. Pana Onufrego zastąpią Tadeusz Godzisz oraz Piotr Ścibak.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Oj natrąbił się pan Onufry przez te lata. Rzeczywiście czas na odpoczynek i godnego następcę. 100 lat panie Onufry.