Orkiestra Symfoniczna z Ukrainy wystąpiła przed ratuszem. Zaprosiła na niedzielny koncert w Ogrodzie Saskim

Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Ukrainy
Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Ukrainy | fot. Dominik Wąsik

Po miejskim hejnale przed lubelskim ratuszem wystąpiła Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Ukrainy. Muzycy wykonali uwerturę do opery „Carmen” Bizeta, tym samym zaprosili mieszkańców na niedzielny koncert w Ogrodzie Saskim.

Koncert Słobożańskiej Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej z Ukrainy w Ogrodzie Saskim

Kolejną okazją do wysłuchania utworów w wykonaniu artystów z Charkowa będzie niedzielny (17 lipca) koncert orkiestry w Ogrodzie Saskim. Występ w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko rozpocznie się o godz. 17.00. Usłyszymy między innymi utwory Straussa, Offenbacha, Chopina czy Skoryka. Orkiestrę poprowadzi dyrygent Witalij Laszko. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Nagranie występu przed lubelskim ratuszem

Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Ukrainy powstała w 1993 roku w Charkowie. W 1994 roku na Europejskim Festiwalu Muzycznym w Kopenhadze uznano ją za najlepszą młodzieżową orkiestrę symfoniczną w Europie. Za znaczący wkład w rozwój kultury ukraińskiej i wysoki profesjonalizm w 2008 r. otrzymała najwyższy status w Ukrainie tzw. akademickiego zespołu wykonawczego.

Obecnie w skład Orkiestry wchodzą młodzi muzycy z całej Ukrainy. Wielu z nich jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Orkiestra posiada w swoim repertuarze światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Do wybuchu wojny w Ukrainie regularnie występowała podczas okolicznościowych, krajowych i międzynarodowych festiwali muzycznych oraz brała udział w konkursach. Twórcza działalność Orkiestry zyskała międzynarodowe uznanie, a światowej sławy soliści przyjeżdżali do Charkowa wyłącznie po to, by móc z nią pracować.

Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Ukrainy z dziećmi z Charkowa
Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna z Ukrainy z dziećmi z Charkowa | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.