Operacja oka na dużym ekranie. Nowoczesny sprzęt w szpitalu klinicznym w Lublinie

technologia 3D oko e1487878209917

W Klinice Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wykonywane są zabiegi operacyjne przy użyciu nowoczesnego systemu wizualizacji, określanego jako chirurgia 3D.

 

System wizualizacji 3D jest to najnowszy sposób obrazowania w trakcie operacji witreoretinalnych. Składa się na niego kamera o wysokiej rozdzielczości 3D, która zapewnia polepszony kontrast barwny z porównywalną głębią ostrości oraz ekran wyświetlacza 3D.

 

Operacje przeprowadzane są przez zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Roberta Rejdaka, kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej i dotyczą odwarstwienia siatkówki czy krwotoku do komory ciała szklistego.

 

System zaprojektowany jest do polepszania wizualizacji i usprawniania podejmowania decyzji przez chirurga w celu uzyskiwania lepszych rezultatów u pacjentów. Cyfrowe filtry obrazu polepszają wizualizację i identyfikację struktur oka i warstw tkankowych.

 

– W porównaniu do konwencjonalnych zabiegów, użycie wizualizacji 3D pozwala na operowanie z użyciem mniejszego natężenia światła, które może być w pewnym stopniu toksyczne dla siatkówki – informuje Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK 1.

 

Chirurg operujący w technice 3D do zabiegu zakłada specjalne okulary, a obraz oka widzi na ekranie. System służy też szkoleniu lekarzy. Dzięki możliwości śledzenia obrazu na dużym ekranie, zabiegowi w technice 3D może przyglądać się dowolna liczba obserwatorów.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.