Ogrzewanie w Lublinie będzie droższe. Mieszkańcy sięgną do kieszeni dużo głębiej

grzejnik kaloryfer ogrzewanie dłonie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Ponad trzy czwarte lublinian będzie zmuszone sięgnąć głębiej do kieszeni! Od 1 sierpnia mieszkańcy, którzy korzystają z usług LPEC, więcej zapłacą za ogrzewanie i ciepłą wodę.

Podwyżka opłat LPEC

Od 1 sierpnia 2022 r. wzrośnie opłata za ciepło dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – poinformowała firma. Spowoduje wzrost kosztów ciepła dla odbiorców w Lublinie o 26 proc. w skali całego roku, z czego 7 proc. wzrostu wynika ze zmian taryfy LPEC, natomiast 19 proc. wynika ze zmian taryfy elektrociepłowni MEGATEM.

„Uznana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki za w pełni uzasadnioną konieczność aktualizacji taryf dla ciepła jest spowodowana przede wszystkim wzrostem cen surowców energetycznych, uprawnień do emisji CO2 oraz kosztów energii elektrycznej” – mówi Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC.

W związku z wprowadzeniem embargo na dostawy węgla z Federacji Rosyjskiej węgiel na unijnym rynku drożeje w tym roku w niespotykanym tempie, a jego ceny są rekordowe. W lipcu 2022 roku średnia cena węgla na giełdzie wg indeksu cen ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) wyniosła prawie 300 dolarów za tonę, podczas gdy w lipcu 2021 roku było to ok. 125 dolarów za tonę.

Gwałtownie rosną również ceny uprawnień do emisji CO2. Obecnie koszt jednej tony emisji to ok. 84 euro. Dla porównania – na początku 2021 roku stawki wahały się w granicach 40 euro.

„Tylko w ciągu ostatniego roku ceny węgla wzrosły o 137 proc., cena uprawnień do emisji CO2 o 112 proc., natomiast cena energii elektrycznej, która stanowi istotny udział w kosztach dostawy ciepła, wzrosła rok do roku o 179 proc. Wszystko to przekłada się na wzrost cen ciepła w całej Polsce, w tym również w Lublinie” – wyjaśnia Stępniak-Romanek.

Ciepło dostarczane przez LPEC do odbiorców z Lublina produkowane jest w ponad 60 proc. przez PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków, resztę ciepła produkuje Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin.

„Opłaty przesyłowe LPEC stanowią jedynie ok. 30 proc. kosztów ciepła, jakie ponosi odbiorca. 70 proc. kosztów uzależniona jest od taryf producentów ciepła: PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Lublinie Wrotków oraz Elektrociepłowni Megatem EC-Lublin Sp. z o.o., którzy prowadzą własną politykę cenową” – wyjaśnia Teresa Stępniak-Romanek.

Co to znaczy dla zwykłego Kowalskiego? Od 5 lipca 2022 r., kiedy weszła w życie korekta obowiązującej taryfy LPEC średnia cena ciepła systemowego w Lublinie wynosi obecnie 70,42 zł/GJ. Od 1 sierpnia ta kwota wzrośnie do 88,77 zł/GJ.

Nowa taryfa dla ciepła LPEC ważna od 1 lipca 2022 r.
Nowa taryfa dla ciepła LPEC ważna od 1 lipca 2022 r.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Czy przypadkiem takie podmioty nie mają zakontraktowanej ceny zakupu surowców na pewien dłuższy czas? To, że cena surowca idzie w górę to nie znaczy że wszyscy jego odbiorcy teraz zapłacą więcej.