Ogólnopolski Strajk Kobiet. W Lublinie odbędzie się protest „Nie dla legalizacji przemocy domowej”

kobieta strajk manifestacja
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Na godzinę 18 zaplanowany jest protest kobiet przeciwko planom wypowiedzenia międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

W piątek 24 lipca w całej Polsce kobiety wyjdą na ulice, by protestować przeciwko wypowiedzeniu przez rząd Konwencji antyprzemocowej, czyli Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, nazywanej też Konwencją stambulską. Organizacje kobiece twierdzą, że wypowiedzenie Konwencji to pierwszy krok do legalizacji przemocy domowej w Polsce i przypominają, że projekt takiej legalizacji pojawił się już w 2019 – i przepadł dzięki oporowi społecznemu.

„Centrum Praw Kobiet od ponad 25 lat organizuje pomoc dla kobiet pokrzywdzonych przemocą: bitych, gwałconych, wykorzystywanych, okradanych, wyrzucanych z domów. Polski system ochrony ofiar jest dziurawy i nieefektywny. Konwencja antyprzemocowa wskazuje kierunek, w jakim powinno ewoluować polskie prawo, aby zapewniać pokrzywdzonym prawdziwą pomoc, a sprawców sprawiedliwie karać. To także nowe standardy skutecznego przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Dlatego sprzeciwiamy się wypowiedzeniu przez Polskę Konwencji antyprzemocowej, której celem jest ochrona kobiet przed przemocą i zapewnienie im fundamentalnego poczucia bezpieczeństwa i godności” – tłumaczy Joanna Gzyra-Iskandar z Centrum Praw Kobiet.

Protest w Lublinie rozpocznie się o godz. 18 na placu Łokietka przed ratuszem. Piątkowa manifestacja pod hasłem „NIE dla wypowiedzenia Konwencji Antyprzemocowej” to inicjatywa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i Centrum Praw Kobiet.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.