Odsłonięto nowy mural w Lublinie [ZDJĘCIA]

W czwartek odsłonięto nowy mural przy ul. Zamojskiej w Lublinie. Przedstawia on wjazd generała Zajączka do Lublina.

 

„Wjazd generała Zajączka do Lublina” to mural, który powstał przy ulicy Zamojskiej 47, w ramach Projektu „7×700” realizowanego przez Europejską Fundację Kultury Miejskiej z okazji obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

 

Inspiracją do wykonania wielkoformatowego malowidła był obraz „Wjazd generała Zajączka do Lublina” z 1826 roku autorstwa Philipa Dombecka, który na co dzień wisi w gabinecie prezydenta miasta, aktualnie można oglądać go na wystawie na Zamku Lubelskim do 31 sierpnia.

 

Powierzchnia muralu to 130 metrów kwadratowych. Malowidło powstało na ścianie budynku  Wyższej Szkoły Nauk Społecznych. Stworzyły je trzy artystki: Anna Kłys, Magdalena Szilke oraz Anna Świtalska-Jończyk, przy wsparciu Piotra Grykałowskiego i Cezarego Hunkiewicza. Prace nad muralem trwały 10 dni.

 

– Celem Projektu „7×700” jest realizacja w przestrzeni publicznej siedmiu murali celebrujących i upamiętniających 700-lecie Miasta Lublin. Każdy z murali podejmie inną tematykę i posługiwać się będzie inną stylistyką, zapewniając przy tym różnorodność oraz najwyższą staranność wykonania – mówi Anna Bakiera z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej.

 

Pierwszy mural powstał w 2016 roku z inicjatywy Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Wtedy to w ramach Szlaku Pamięci upamiętniono Lublin przedwojenny, ukazując ulice i życie codzienne nieistniejącej już Dzielnicy Żydowskiej na podstawie zdjęć Stefana Kiełszni.

 

– W roku 2017 powstaną jeszcze trzy murale. Kolejny z nich opowie o najważniejszych postaciach w historii miasta. Jego autorem będzie wybitny lubelski rysownik, Mariusz Tarkawian. Ostatni mural zostanie uroczyście otwarty 15 sierpnia 2018 roku – dodaje Bakiera.

 WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.