Odpadające elementy elewacji i strach przechodzących obok. Trybunał Koronny czeka poważny remont

Opłakany stan elewacji Trybunału Koronnego w Lublinie
Opłakany stan elewacji Trybunału Koronnego w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Trybunał Koronny z XVI w. na Starym Mieście w Lublinie niszczeje w zatrważającym tempie. Dawny budynek lubelskiego Ratusza powinien być wizytówką tego miejsca, a nie odstraszać.

W dawnym budynku lubelskiego Ratusza na Starym Mieście w lipcu 2021 r. oderwały się fragmenty płaskorzeźby. Miasto zleciło zewnętrznej firmie demontaż z elewacji budynku Trybunału Koronnego medalionu. Nad wszystkim czuwał Wojewódzki Konserwator Zabytków, który zalecił zabezpieczenie siatką płaskorzeźby tympanonu. Stan samej elewacji również niepokoi, bo jest ona pozbawiona już sporych fragmentów.

Trybunał Koronny czeka przebudowa

„W budżecie na 2022 rok zarezerwowano środki na wykonanie dokumentacji projektowej na remont i przebudowę budynku dawnego Trybunał Koronnego, niezbędnej do uzyskania pozwolenia na roboty budowlane. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia postępowania na wykonanie dokumentacji. W zakres projektowanych prac będzie wchodził remont elewacji oraz wykonanie prac wewnętrznych” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Co się zmieni?

Remont obejmie wymianę okien, drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, budowę panoramicznego szybu windy, remont tynków oraz polichromii ściennych i sufitowych (w miejscach uszkodzeń), remont pomieszczeń tzw. białych – remont tynków i malatury, polerowanie i impregnację podłóg kamiennych. Do remontu przewidziano także parkiety na I i II piętrze, impregnację więźby dachowej oraz wymianę starej wełny mineralnej stanowiącej ocieplenie stropu nad drugim piętrem.

„Dokumentacja dla budynku powinna zakładać przystosowanie sali na parterze na potrzeby sali ślubów dla osób z niepełnosprawnościami oraz adaptację i przystosowanie całego budynku wraz z toaletami do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” – informuje Głazik.

Sam budynek ma być dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Dokumentacja obejmie również wykonanie robót sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych oraz przebudowę węzła cieplnego.

„Wartość projektowanych robót będzie znana dopiero po sporządzeniu dokumentacji i opracowaniu kosztorysów” – zaznacza Głazik.

Obecnie w budynku dawnego Trybunału Koronnego mieści się Pałac Ślubów, a w Wielkiej Sali odbywają się koncerty i spotkania. W podziemiach (dawnej piwnicy-winiarni i więzieniu) mieści się Lubelska Trasa Podziemna.

Opłakany stan elewacji Trybunału Koronnego w Lublinie
Opłakany stan elewacji Trybunału Koronnego w Lublinie | fot. Dominik Wąsik
Opłakany stan elewacji Trybunału Koronnego w Lublinie
Opłakany stan elewacji Trybunału Koronnego w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.