Od poniedziałku można składać wnioski o nowy paszport

1 23936 g
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MSWiA

Każdy, kto od poniedziałku 5 listopada złoży wniosek o wydanie paszportu otrzyma go według nowego wzoru. Nowy paszport ma być bezpieczniejszy.

Każdy, kto od poniedziałku 5 listopada złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru. Polski paszport ma być bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania jeszcze skuteczniej chronią dokument przed próbą fałszowania.

Na stronach nowego paszportu znajdują się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole, m.in. Bitwę Warszawską, order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości.

Paszport spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie.” – czytamy w komunikacie MSWiA.

Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona jest wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona łączy się z książeczką za pomocą specjalnego „zawiasu”. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna.

Co zrobić ze starym paszportem?

Jeśli Twój paszport jest jeszcze ważny nie musisz wymieniać go na nowy. Dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 2006 roku.

Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać jego wzór. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Dotyczy ona tych osób, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy.” – wyjaśnia MSWiA.

Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport, otrzymają go w terminie do 30 dni. Każdy, kto złożył wniosek o paszport, może sprawdzić na stronie obywatel.gov.pl, czy jego dokument jest już dostępny do odbioru.

nowy paszport okładka zewnętrzna
nowy paszport środek

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.