Od maja 2020r. te papierosy znikną z Polskich sklepów. Złe wiadomości dla palaczy

papierosy zapalniczka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Papierosy mentolowe od 20 maja 2020 r. będą zakazane w całej Unii Europejskiej. Osoby, które palą mentole, będą musiały przerzucić się na zwykłe papierosy lub zrezygnować ze szkodliwego nałogu.

Wydana w 2014 roku przez Unię Europejską dyrektywa tytoniowa zakłada, że w 2020 roku ze sprzedaży w całej Unii Europejskiej zniknąć mają papierosy mentolowe i smakowe, ponieważ żadne smaki nie mogą maskować smaku tytoniu. Według Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego papierosy mentolowe stanowią aż 27 proc. całego Polskiego rynku tytoniowego.

Zakaz sprzedaży mentolowych papierosów – od kiedy?

Palisz mentolowe papierosy? Lepiej zrób zapasy! Już od 20 maja 2020 roku zakup popularnych mentoli na terenie państw członkowskich UE nie będzie możliwy. Można przypuszczać, że może się to przyczynić do rozwoju tzw. szarej strefy i nielegalnego sprowadzania papierosów, np. zza wschodniej granicy.

Dyrektywa UE dotycząca zakazu produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych została przyjęta – ale nie jest jeszcze aktywna. Palacze papierosów mentolowych i tytoniu mogą gromadzić zapasy, lecz nawet największe zapasy nie są rozwiązaniem długoterminowym. Producenci zalecają przechowywanie przez maksymalnie 6 miesięcy.

Koniec mentolowych papierosów

Dyrektywa UE w sprawie tytoniu ma zastosowanie nie tylko do papierosów mentolowych, ale dotyczy także prawie wszystkich wyrobów tytoniowych, które „mają charakterystyczny aromat lub zawierają substancje aromatyczne, lub cechy techniczne, które można wykorzystać do zmiany zapachu, smaku lub intensywności dymu”. Jest to definicja prawa wdrażającego dyrektywę w sprawie wyrobów tytoniowych i powiązanych produktów.

Mentol, podobnie jak inne dodatki do tytoniu, zapewnia przyjemniejszy smak i zachwyca tych, którzy mówią „nie” zwykłemu papierosowi. Papierosy mentolowe zawierają podobne składniki do tradycyjnych papierosów. Stwierdzenie, że ​​są bardziej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, budzi kontrowersje wśród palaczy.

Działanie mentolu znane jest nie tylko z papierosów. Wielu producentów gum do żucia również na tym polega. Mentol zapewnia efekt pozornego chłodu i sprawia wrażenie, że łatwiej jest oddychać.

Co zamiast mentoli?

Wielu palaczy mentoli już teraz szuka rozwiązania problemu, który dotknie ich od 20 maja. Alternatywą mogą być e-papierosy lub IQOSy – urządzenia elektroniczne do podgrzewania tytoniu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.