Gorąca debata na temat rodzaju zwracanych plastikowych opakowań rozgrzewa branże spożywczą. Już wiadomo, że system kaucyjny obejmie również mleko w plastikowych butelkach, koktajle i produkty mleczne. Przedstawiciele handlu oraz producenci napojów wyrażają sprzeciw i protestują przeciwko tej decyzji.
System kaucyjny w Polsce rewolucja dla klienta i producenta
Kontrowersyjny system kaucyjny w Polsce, kiedyś musi wystartować. Cały czas prowadzone są rozmowy i konsultacje z zainteresowanymi stronami. Jednym z głównych postulatów branży spożywczej jest wprowadzenie pewnych wyłączeń dla pewnych opakowań.

Mowa tutaj o plastikowych butelkach po mleku i produktach mlecznych, które mają być zbierane jako jedna z podgrup butelek PET do 3 litrów. Przeciwko takiemu rozwiązaniu są środowiska reprezentujące interesy polskich przedsiębiorców.
Za wyłączeniem tego typu odpadów dla systemu kaucyjnego były m.in. Polska Izba Handlu, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, a także Polska Federacja Producentów Żywności. Jako główny postulat wskazywały trudność w zapewnieniu odpowiednich warunków sanitarnych przy ich odzysku.

Od 2025 roku również butelki po mleku i produktach mlecznych będą podlegać kaucji
Wymagania wobec producentów w ramach nowego systemu kaucyjnego nakładają obowiązek odzysku opakowań do poziomu 77%. Według unijnej dyrektywy „Single Use Plastic” do tej grupy należy również mleko i produkty mleczne. Nasi zachodni sąsiedzi Niemcy – już od dłuższego czasu zbierają takie butelki.
– W Polsce rocznie do obiegu trafia około 240 tys. ton samych butelek PET, które tylko w 50 proc. poddawane są recyklingowi. Analizując rozwój systemów kaucyjnych w innych krajach, można śmiało założyć, że w ciągu trzech lat od wprowadzenia takiego systemu w Polsce, poziom zbiórki wszystkich odpadów opakowaniowych po napojach może wzrosnąć nawet do 90 proc. Oznacza to, że możemy uzyskać blisko 210 milionów ton samych butelek plastikowych, nadających się do recyklingu. Dyrektywa UE w sprawie produktów jednorazowego użytku z plastiku rekomenduje wprowadzenie takich rozwiązań, jako sposobu na sprostanie wyzwaniom związanym z zanieczyszczeniem środowiska tworzywami sztucznymi.
Brzydki zapach, bakterie i choroby? No niekoniecznie
Sklepy będą przyjmowały butelki całościowe, bez wad i z korkiem. W ten sposób korzystając z ich naturalnych właściwości, zachowana zostanie szczelność a przykry zapach zamknięty w środku. Sprawę ułatwią przepisy nakazujące produkcje korków przytwierdzonych do butelek.
Najnowsze posty
Dodaj opinię