Od 2018 r. dodatkowe składki emerytalne. Powstaną Pracownicze Plany Kapitałowe

money 661584 1280
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Od 2018 roku rząd chce wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe. Mają służyć pracownikowi w odkładaniu pieniędzy na emeryturę. Zostanie do nich zapisany każdy pracujący obywatel.

– Głównym celem Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) jest wzrost wartości oszczędności emerytalnych i aktywów gospodarstw domowych oraz poczucia bezpieczeństwa finansowego Polaków w średniej i dłuższej perspektywie – wyjaśnia biuro prasowe Ministerstwa Rozwoju.

Czy udział w PPK będzie obowiązkowy?

Udział w PPK będzie obowiązkowy dla przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 19 pracowników, przy czym zakłada się, że w pierwszej kolejności obowiązek uczestniczenia w PPK będą miały przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 pracowników.

To pracodawca podpisze stosowną umowę z instytucją finansową.

Jakiego pracownika będzie to tyczyć?

Pracownicy w wieku do 55 lat do PPK będą zapisywani automatycznie; będą mieli 3 miesiące na odstąpienie od uczestnictwa. Pracownicy w wieku powyżej 55 lat do PPK będą mogli przystąpić dobrowolnie.

Jakie są główne założenia takiego programu?

Główne założenia to: poprawa struktury oszczędności poprzez wzrost kapitału na lokalnym rynku akcji, nieruchomości i obligacji korporacyjnych.

Ile będziemy musieli odłożyć na PPK?

Składka wnoszona do PPK będzie się składać z części pracodawcy (1,5%), pracownika (2%) i dofinansowania z Funduszu Pracy (0,5%). Pracodawca dobrowolnie będzie mógł zwiększyć swoją część o 1pp, a pracownik o 2pp.

Kiedy PPK zacznie obowiązywać?

W 2017 roku prowadzone będą prace legislacyjne nad Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, które umożliwią instytucjom finansowym przygotowanie odpowiedniej oferty dla pracodawców, tak aby pierwsze PPK zaczęły funkcjonować jeszcze w 2018 roku.

Maksymalna wartość opłaty, którą te instytucje będą mogły pobrać, nie powinna przekraczać 0,6% w skali roku.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.