Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie (L4) tylko w formie elektronicznej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od soboty 1 grudnia znikną papierowe zwolnienia lekarskie (L4). Zastąpią je e-zwolnienia lekarskie, które lekarz wystawi w formie elektronicznej.

– Już od najbliższej soboty lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia z tytułu niezdolności do pracy wyłącznie w formie elektronicznej. Papierowe L4 będzie wystawiane wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wystawanie elektronicznych zwolnień będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego druku. Lekarz uzyska dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

Jeśli podczas wizyty otrzymamy od lekarza lub asystenta medycznego wydruk e-zwolnienia lekarskiego, oznacza to, że nasz pracodawca nie ma profilu na PUE. Jeżeli otrzymamy wydruk e-ZLA na własną prośbę, nie musimy go nikomu przekazywać – pracodawca otrzyma e-ZLA elektronicznie.

Nie oszukasz pracodawcy

Ma być to duże ułatwienie dla pracownika, ponieważ nie będzie musiał dostarczyć pracodawcy papierowego dokumentu, a pracodawca od razu dowie się, że pracownik idzie na chorobowe.

Pacjent, któremu lekarz wystawi e-ZLA nie jest związany terminem siedmiu dni na dostarczenie zwolnienia. W razie wątpliwości pracodawca będzie mógł od razu zwrócić się do ZUS o skontrolowanie pracownika. ZUS będzie też mógł z własnej inicjatywy podjąć taką kontrolę.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.