Okres próbny, ograniczenia oraz dodatkowe szkolenia nie tak szybko
Powodem takiego poślizgu jest opóźnienie we wprowadzaniu nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zmodernizowany CEPiK również miał ruszyć w styczniu 2016 roku, ale groziłoby to paraliżem w tych oddziałach urzędów miejskich i gminnych, które zajmują się wydawaniem praw jazdy i dowodów rejestracyjny.
Zapowiadane zmiany dotyczą m.in. innego traktowania świeżych kierowców od tych doświadczonych. Przez pierwsze dwa miesiące od momentu otrzymania uprawnień osoby te będą objęte okresem próbnym. Jeżeli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym, okres zostanie wydłużony o kolejne 2 lata.
Między czwartym, a ósmym miesiącem od otrzymania uprawnień, kierowca będzie musiał przejść płatne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także godzinne szkolenie praktyczne ćwiczenia jazdy na zakręcie, na śliskiej nawierzchni, efektywnego hamowania z systemem ABS i wychodzenia z nieplanowanego poślizgu.
Dodatkowo nowi kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy nie będą mogli przekraczać prędkości 50km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej oraz na autostradzie, nawet jeżeli znaki drogowe będą pozwalać na szybszą jazdę.
Opisane zmiany wejdą w życie najwcześniej w połowie przyszłego roku.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię