Obchody 11 listopada w Lublinie. Program

11listopad

Przed nami uroczyste obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości jest przywołaniem jednej z najważniejszych rocznic w dziejach Polski. Dzień 11 listopada 1918 roku zapisał się w historii jako przełomowy dla Polski i Europy – zaborcy naszej Ojczyzny ponieśli klęskę. Uczestnicząc w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, wyraźmy radość z Polski współczesnej, odrodzonej, nowoczesnej i silnej.

Program obchodów Święta 11 Listopada 2014 r. w Lublinie

9.00 – uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym w Lublinie.

10.00 – Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po niej uczestnicy obchodów w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowych przemaszerują na Plac Litewski.

11:45 – rozpoczęcie oficjalnej części uroczystości – ceremoniał wojskowy, na który złoży się m.in. meldunek dowódcy uroczystości i powitanie kompanii honorowych oraz odegranie hymnu narodowego i podniesienie flagi państwowej na maszt.

Po wystąpieniu wojewody lubelskiego Wojciecha Wilka odczytany zostanie apel pamięci i oddana salwa honorowa. Następnie przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, konsulowie, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, osoby reprezentujące instytucje i szkoły, a także mieszkańcy złożą wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikami Józefa Piłsudskiego oraz Nieznanego Żołnierza. Odbędzie się musztra paradna oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej. Część oficjalną zakończy defilada kompanii honorowych i przejazd kawalerii konnej oraz pojazdów historycznych. Harcerze zaproszą uczestników uroczystości do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

13.30 – Wojewoda Lubelski złoży kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Władysława Cholewę – delegata rządu RP na województwo Lubelskie, Jerzego Albina de Tramecourta – wojewody lubelskiego w latach 1937-1939 oraz Wodzów Naczelnych II RP. Kwiaty zostaną również złożone na mogile legionistów na cmentarzu wojennym przy ul. Białej w Lublinie.

Tegoroczne obchody organizowane są przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Urzędem Miasta Lublin. W trakcie uroczystości będą rozdawane broszury z programem obchodów i odezwą Komitetu Honorowego, biało-czerwone wstążki i balony.

Poza częścią oficjalną dla mieszkańców przygotowane zostały imprezy towarzyszące, m.in. Koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Lubelskiego Garnizonu, Wycieczki „Szlakiem odzyskania niepodległości”, „Miejska Gra Niepodległościowa” czy Prezentacja sprzętu wojskowego oraz historycznego uzbrojenia i umundurowania .

Zmiany w organizacji ruchu w czasie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

O godz. 11.15 z pl. Katedralnego na pl. Litewski rozpocznie się przemarsz, w trakcie którego ruch na ul. Królewskiej, ul. Krakowskie Przedmieście zostanie wstrzymany.

Jednocześnie od godz. 10 do godz. 14 zamknięta będzie ulica Kapucyńska (od ul. Narutowicza do ul. Krakowskie Przedmieście)oraz ul. Krakowskie Przedmieście (od ul. Kapucyńskiej do ul. 3 Maja), a także ul. Plac Litewski od ul. Radziwiłłowskiej.

Ponadto, na czas defilady wyłączony zostanie z ruchu odcinek ul. Krakowskie Przedmieście od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej. Pojazdy zabytkowe biorące udział w defiladzie przejadą ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Ewangelicką. ul. I Armii Wojska Polskiego, ul. 3 Maja i wrócą na pl. Litewski. Trzy grupy konne: Stowarzyszenie Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich; Stowarzyszenie Konna Grupa im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich; Stowarzyszenie Szwadron Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej II Oddział Południowo – Wschodni biorące udział w defiladzie przejdą ul. Krakowskie Przedmieście do skrzyżowania z ul. Chopina, zawrócą i tą samą trasą przejdą z powrotem do ul. Kapucyńskiej.

Postój pojazdów towarzyszących uroczystości powinien się odbywać na jednym pasie jezdni ul. Kapucyńskiej.

fot. lubelskie.blox.pl | materiały: UM Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.