Obchody 11 listopada w Lublinie. Co się będzie działo w mieście w Święto Niepodległości?

dzień flagi polska 2 maja e1493715732372

Przed nami obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Co czeka nas 11 listopada w Lublinie?

 

Tegoroczne uroczystości z okazji Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej. Wcześniej, bo o godz. 8.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim zostaną złożone kwiaty. O godz. 9.00 w Trybunale Koronnym odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Lublin z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

Po mszy uczestnicy przejdą kolumną na Plac Zamkowym. Tutaj o godz. 11.45 rozpocznie się oficjalna część obchodów z meldunkami, odegraniem hymnu i podniesieniem flagi państwowej. Zaraz po złożeniu wieńców pod pomnikami Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Nieznanego Żołnierza zacznie się defilada. Prezentowane będą kompanie wojskowe i służby mundurowe. Na zakończenie defilady przejedzie pododdział kawaleryjski z udziałem ok. 50 koni.

 

O 11.20 odbędzie się prezentacja sprzętu wojskowego. Będzie można zobaczyć wyposażenie służb mundurowych oraz historyczne uzbrojenie i umundurowanie.

 

Zmiany w organizacji ruchu w czasie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada

W godzinach 11.15 – 12.00, z ul. Wólczańskiej, ulicami Abramowicka od stacji paliw, Kunickiego, 1-go Maja, Rondo Lubelskiego Lipca 80, stary most na Bystrzycy im. Lutosławskiego, ścieżką rowerową wzdłuż al. Unii Lubelskiej na Błonia Pod Zamkiem przejedzie grupa konna – Pluton Ułanów. Przejazd przez miasto odbywać się będzie w zwartym szyku jednym pasem ruchu. Na trasie przejazdu, w miejscu skrzyżowań ruch pojazdów będzie wstrzymany przez służby policyjne na czas niezbędny do przejścia skrzyżowania. Po uroczystościach ok. godz. 14.00 grupa konna powróci tą samą trasą.

 

W godzinach 11.15 – 11.45, uczestnicy uroczystości Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, przemaszerują z Placu Katedralnego ulicami: Królewska, Lubartowska, al. Tysiąclecia na Plac Zamkowy w Lublinie. Ruch drogowy na trasie przemarszu będzie całkowicie wstrzymany na czas niezbędny do przejścia uczestników uroczystości.

 

W dniu 10 listopada 2017r., od godz.19.00 zamknięte dla ruchu zostaną ul. Kowalska, ul. Podwale i Plac Zamkowy. Postój pojazdów towarzyszących uroczystości odbywać się będzie na parkingu od strony al. Unii Lubelskiej, a pojazdów uczestniczących w defiladzie na ul. Kowalskiej.

 

Pływacka Sztafeta Niepodległości w Aqua Lublin

W basenie olimpijskim Aqua Lublin po raz trzeci zostanie zorganizowania Pływacka Sztafeta Niepodległości. 11 listopada dokładnie 100 zawodników popłynie na dystansie 100 m stylem dowolnym. Sztafeta wystartuje o godz. 11:11, rozgrzewka rozpocznie się o godz. 10:30. Sztafetę będzie można obserwować z trybun.

 

Bieg Niepodległości

W sobotę, 11 listopada, o godz. 11:11 wystartuje pierwszy w Lublinie Bieg Niepodległości. Zawody odbędą się w ramach przełajowego cyklu CITY TRAIL. Dystans to 5 km. Start i meta biegu będą zlokalizowane nad Zalewem Zemborzyckim (okolice Kempingu Dąbrowa).

 

Apteki, sklepy, szpitale i komunikacja miejska

Dyżurować będą apteki całodobowe. Czynne również będą restauracje. Bez zmian pracować będą też szpitalne od­działy ratunkowe oraz placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

 

Zgodnie z prawem, w dni objęte handlowym embargiem otwarte mogą być tylko te sklepy, w których za ladą staje sam właściciel lub osoba, która nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Czynne będą też sklepy na stacjach benzynowych. Za złamanie tych przepisów grozi grzywna od 1000 do 30 000 złotych.

 

Autobusy będą jeździć zgodnie z rozkładem świątecznym.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.