Nowy znak drogowy na polskich drogach. Unikniesz mandatu, jeśli będziesz go znał!

odcinkowy pomiar prędkości
Odcinkowy pomiar prędkości | fot. GITD

Od 14 sierpnia na polskich drogach będzie można spotkać dwa nowe znaki drogowe: D-51a i D51b. Dotyczą one odcinkowego pomiaru prędkości. Dalsza część tekstu poniżej.

Obecnie znak D-51 „automatyczna kontrola prędkości” stosowany jest zarówno dla punktowego pomiaru prędkości, jak też dla pomiaru odcinkowego. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło to zmienić i od środy, 14 sierpnia zaczną obowiązywać nowe dwa znaki drogowe.

Oznakowanie pomiaru odcinkowego następuje przez umieszczenie tabliczki T-1a pod znakiem D-51, na której podawana jest długość odcinka pomiarowego, co nie stanowi wystarczającej informacji o pomiarze prędkości na drodze” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

Nowe znaki drogowe: D-51a i D-51b

Nowy znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” będzie wskazywał fragment drogi objęty odcinkowym pomiarem prędkości, natomiast znak D-51b „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości” koniec tego odcinka.

Dodatkowo na znaku D-51a pojawi się ułatwienie, czyli miniatura znaku B-33 wskazująca dopuszczalną prędkość jazdy na odcinku objętym pomiarem. Na nowym znaku informacja o prędkości dozwolonej na danym odcinku będzie umieszczona w lewym dolnym rogu.

To rozwiązanie powinno sprawić, że kierowcy w obawie przed mandatem nie będą przesadnie zwalniać. Obecnie wiele osób nie mając pojęcia, jaka obowiązuje prędkość w strefie pomiaru, jedzie znacznie wolniej niż pozwalają przepisy.

d51a d51b znak drogowy odcinkowy pomiar prędkości
Nowe znaki drogowe dotyczące odcinkowego pomiaru prędkości: D-51a i D51b | fot. Ministerstwo Infrastruktury

Obecnie na polskich drogach działa ponad 20 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. W województwa lubelskim działają dwa takie urządzenia i zostały one umieszczone na drodze krajowej nr 82. Pierwszy działa na odcinku Lublin – Łęczna, a drugi na trasie Łęczna – Włodawa.

Przepisy związane z nowymi znakami wejdą w życie od 14 sierpnia, ale zarządcy dróg na wymianę oznakowania będą mieli 24 miesiące.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.