Nowy znak drogowy na polskich drogach. Unikniesz mandatu, jeśli będziesz go znał!

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GITD

Od 14 sierpnia na polskich drogach będzie można spotkać dwa nowe znaki drogowe: D-51a i D51b. Dotyczą one odcinkowego pomiaru prędkości. Dalsza część tekstu poniżej.

Obecnie znak D-51 „automatyczna kontrola prędkości” stosowany jest zarówno dla punktowego pomiaru prędkości, jak też dla pomiaru odcinkowego. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło to zmienić i od środy, 14 sierpnia zaczną obowiązywać nowe dwa znaki drogowe.

Oznakowanie pomiaru odcinkowego następuje przez umieszczenie tabliczki T-1a pod znakiem D-51, na której podawana jest długość odcinka pomiarowego, co nie stanowi wystarczającej informacji o pomiarze prędkości na drodze” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

Nowe znaki drogowe: D-51a i D-51b

Nowy znak D-51a „automatyczna kontrola średniej prędkości” będzie wskazywał fragment drogi objęty odcinkowym pomiarem prędkości, natomiast znak D-51b „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości” koniec tego odcinka.

Dodatkowo na znaku D-51a pojawi się ułatwienie, czyli miniatura znaku B-33 wskazująca dopuszczalną prędkość jazdy na odcinku objętym pomiarem. Na nowym znaku informacja o prędkości dozwolonej na danym odcinku będzie umieszczona w lewym dolnym rogu.

To rozwiązanie powinno sprawić, że kierowcy w obawie przed mandatem nie będą przesadnie zwalniać. Obecnie wiele osób nie mając pojęcia, jaka obowiązuje prędkość w strefie pomiaru, jedzie znacznie wolniej niż pozwalają przepisy.

Nowe znaki drogowe dotyczące odcinkowego pomiaru prędkości: D-51a i D51b | fot. Ministerstwo Infrastruktury

Obecnie na polskich drogach działa ponad 20 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. W województwa lubelskim działają dwa takie urządzenia i zostały one umieszczone na drodze krajowej nr 82. Pierwszy działa na odcinku Lublin – Łęczna, a drugi na trasie Łęczna – Włodawa.

Przepisy związane z nowymi znakami wejdą w życie od 14 sierpnia, ale zarządcy dróg na wymianę oznakowania będą mieli 24 miesiące.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.