Nowy taryfikator mandatów pod koniec roku. Nawet 5 tys. zł za przekroczenie prędkości

mandat karny kierowca właściciel
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Jeszcze w grudniu 2021 r. zacznie obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Jakie zmiany czekają kierowców? Za przekroczenie prędkości maksymalny mandat może wynieść 5 tys. zł i 15 punktów karnych.

Nowy taryfikator mandatów 2021

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński opublikował nowy taryfikator punktów karnych w 2021 r. Wejście w życie nowego taryfikatora mandatów zaplanowano na 1 grudnia 2021 r. Jakie zmiany czekają kierowców?

Kierowcy przede wszystkim będą musieli uważać na „zgromadzone” punkty karne. Te obecnie kasują się po roku od ich otrzymania. Po zmianach punkty będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny. Sam limit 24 punktów karnych nie ulegnie zmianie.

Po wejściu w życie zmian kierowcy będą musieli zapomnieć o szkoleniach organizowanych przez WORD, które aktualnie pozwalają zmniejszyć liczbę uzbieranych punktów karnych. Od 1 grudnia takiej możliwości nie będzie. Od ilości punktów karnych ma być uzależniona wysokość składki OC.

Projekt zakłada, że za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać „jednorazowo” nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Za co będzie można dostać 15 punktów karnych? M.in. za:

– niezatrzymanie się do kontroli drogowej,

– przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym i po za nim,

– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu lub na nie wchodzącemu,

– kierowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,

– wyprzedzanie na pasach,

– spowodowanie groźnej kolizji lub wypadku.

Grzywna do 30 tys. złotych

W przypadku wykroczeń drogowych maksymalna wysokość grzywny zostanie podwyższona z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Zwiększona zostanie ponadto wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym – do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń – do 6 tys. zł.

Za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h w terenie zabudowanym lub po za nim kierowca będzie musiał się liczyć z mandatem o wysokości od 1500 do 5000 zł. Za pierwsze przewinienie zapłacimy 1500 zł. Jeśli w przeciągu dwóch lat przekroczy dwukrotnie prędkość zapłaci minimum 3000 zł, lub w skrajnych przypadkach 5000 zł.

Na 1000 zł mandat mogą liczyć kierowcy, którzy wykonają manewr wyprzedzania w niedozwolonym miejscu. Wykroczenia przeciwko pieszym, czyli np. wymuszenie pierwszeństwa lub wyprzedzanie na przejściu dla pieszych będzie karane 1500 zł mandatem. Za prowadzenie pojazdu bez uprawnień – 1000 zł.

Pozostałe mandaty:

* spowodowanie kolizji, w wyniku której nastąpi uszkodzenie mienia lub spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni – 1500 zł

* objeżdżanie opuszczonych zapor/półzapor kolejowych; wjeżdżanie na tory, jeśli nie ma miejsca by opuścić przejazd – 2000 zł

* niezatrzymanie się do kontroli drogowej – 1500 zł

* prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka – 2500 zł (1000 zł za rower)

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.