Nowy symbol placu Litewskiego. Następca już na swoim miejscu

22713485 1587792891279402 8572165592299976291 o

W poniedziałek puste miejsce po wyciętym baobabie zajął jego następca – topola czarna. Wraz z nią pod powierzchnią placu umieszczona została kapsuła czasu z pamiątkami dla przyszłych pokoleń.

 

W poniedziałek o godz. 13 na placu Litewskim mieszkańcy, urzędnicy wraz z prezydentem wspólnie zasadzili następce wyciętego boababu. Ma być to nowy symbol pl. Litewskiego.

 

– Nie da się powtórzyć wspomnień związanych z Baobabem. Jednak możemy zbudować nowe, równie dobre i pozytywne emocje wokół jego następcy. Nowa topola a wraz z nią kapsuła czasu pojawiły się na placu Litewskim – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

 

Wraz z drzewem w ziemia znalazła się kapsuła czasu, w której znalazły się m.in. akt lokacyjny, księga 700-lecia, list do przyszłych pokoleń, życzenia mieszkańców i materiały informacyjne na temat Lublina. Na kapsule oraz na powierzchni ziemi nad nią umieszczono informację, by kapsułę otworzyć najwcześniej w 2117 r.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na placu Litewskim nasadzono kolejną topolę czarną – gatunek historycznie związany z tym miejscem.

 

– Jest to okaz o wymiarach 35-40 cm obwodu pnia, drzewo będzie objęte roczną gwarancją i roczną pielęgnacją, która będzie prowadzona przez wykonawce prac – informuje Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego ratusza.

 

Zakup sadzonki to 9 500 zł, z czego jest w 50% dofinansowywany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

mk001074 new,klOWfqWibGpC785HlXs
Prezydent Krzysztof Żuk i kapsuła czasu na Placu Litewskim | fot. UM Lublin
nowa topola czarna,klOWfqWibGpC785HlXs
Nowa topola czarna na Placu Litewskim | fot. UM Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.