Nowy podatek należy opłacić do 30 kwietnia! Dotyczy również wynajmujących mieszkania

pieniądze wypłata banknoty
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Osoby fizyczne osiągające dochody powyżej miliona złotych rocznie zostają objęte obowiązkiem zapłaty nowego podatku, tzw. daniną solidarnościową. Czym jest i jak ją obliczać?

W 2019 r. w przepisach Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawił się nowy podatek. Danina solidarnościowa obejmuje przychody osiągnięte w 2019 roku, a jej podstawę stanowić będzie nadwyżka od wartości przychodów określonej w ustawie o PIT.

Danina solidarnościowa dotyczy osób z dochodami przekraczającymi milion złotych rocznie. Oprócz normalnego podatku dochodowego od takich zarobków trzeba odprowadzić dodatkowe 4 procent.

„W sumie dochodów uwzględnia się dochody wykazywane w rocznym obliczeniu podatku PIT-40A oraz w zeznaniach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-CFC” – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Podatnicy zobowiązani do odprowadzenia daniny solidarnościowej powinni złożyć w tej kwestii deklarację podatkową oraz opłacić podatek w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Nowy podatek muszą zapłacić osoby pracujące na etacie, dziele, zleceniu czy kontrakcie menedżerskim. Danina solidarnościowa dotyczy także osób zarabiających na wynajmie mieszkań (jeśli płacą podatek według skali) oraz sprzedających papiery wartościowe.

Zwolnieni z podatku są programiści pracujący „na swoim”, a także wynalazcy czy autorzy wzorów przemysłowych. Nowy podatek nie obejmuje sprzedaży nieruchomości, np. domu lub mieszkania, pod warunkiem że sprzedaż została dokonana poza działalnością gospodarczą.

Wpływy z niego uzyskane zasilą Fundusz Solidarnościowy. Potrzeby niepełnosprawnych są jednym z wielu celów, które realizuje – zajmuje się też „trzynastkami” dla emerytów i zasiłkami pogrzebowymi. Przychody z daniny solidarnościowej, wedle założeń rządu, mają wynieść 1,15 mld zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.