Nowy most w ciągu Żeglarskiej już stoi. Prace potrwają jeszcze kilka miesięcy

Budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej
Budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej | fot. Miasto Lublin

Budowniczy mostu w ciągu ul. Żeglarskiej w Lublinie podają, że zaawansowanie inwestycji to blisko 80 proc. Za inwestycję miasto zapłaci łącznie 37 mln zł. Zakończenie budowy zaplanowano na koniec kwietnia.

Nowy most w ciągu ul. Żeglarskiej będzie większy od obecnego. Jego długość wyniesie 50 m, a szerokość 19 m. Będzie to obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie obiektu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu będą wykonane w kolorystyce materiału naturalnego, deski gzymsowe zaprojektowano w kolorze zielonym, a balustrady na obiekcie w szarym.

Postęp na budowie mostu na Żeglarskiej

Miasto przekazało, że zaawansowanie inwestycji to już blisko 80 proc., a wartość wykonanych do tej pory robót to około 30 mln zł. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda obecny postęp prac.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej
Budowa mostu w ciągu ul. Żeglarskiej | fot. Miasto Lublin

„W grudniu trwały prace przy wznoszeniu konstrukcji dwóch pylonów oraz stężeń rurowych. Z końcem roku wykonano także skręcanie wieszaków prętowych. Wówczas na placu budowy pracowały dwa dźwigi o nośności 150 i 250 ton. Tym samym na moście w ciągu ul. Żeglarskiej zakończono prace przy montażu konstrukcji oraz stalowych elementów podwieszenia obiektu” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W najbliższym tygodniu planowane jest wykonanie naciągu 44 want (lin) stalowych i zwolnienie podpór tymczasowych. Równolegle finalizowane są prace związane z deskowaniem i zbrojeniem płyty pomostu. Jak się dowiedzieliśmy, przy korzystnych warunkach atmosferycznych betonowanie płyty przewidziano jeszcze w styczniu.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Postęp prac na budowie mostu na Żeglarskiej
Postęp prac na budowie mostu na Żeglarskiej | fot. Miasto Lublin

Żeglarska z nową nawierzchnią

Inwestycja zakłada również przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej – od nowo powstałego węzła, do skrzyżowania z ul. Nałkowskich. Stąd równolegle prowadzone są roboty drogowe przy przebudowie tej ulicy.

„Wybudowano już kanalizację deszczową od strony ul. Janowskiej. Ponadto wykonano roboty branży elektroenergetycznej i te związane z usunięciem kolizji oraz przewiert pod rzeką Bystrzycą, dla przeprowadzenia nowych ciągów kablowych. Nawierzchnia ulicy Żeglarskiej w kierunku ul. Nałkowskich jest już gotowa, a w stronę ul. Janowskiej zaawansowana w 60 proc.” – informuje Justyna Góźdź.

Zakres inwestycji obejmie również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki.

Żeglarską dopiero w maju

Zgodnie z zapisami umowy, zakończenie przebudowy mostu na rzece Bystrzycy w ciągu ul. Żeglarskiej zaplanowano na koniec kwietnia. Do tego należy jeszcze uwzględnić odbiory, które mogą potrwać nawet kilka tygodni, co realnie pozwoli na dopuszczenie mostu do użytku najwcześniej w maju.

Przypomnijmy, że pierwotnie most w ciągu ul. Żeglarskiej miał powstać pod koniec listopada 2022 r. Wykonawca złożył wniosek o przedłużenie tego terminu najpierw do końca stycznia 2023 r., a finalnie do końca kwietnia br.

„Zmiana terminu wynika z trudności w pozyskaniu surowców i materiałów niezbędnych do wykonania obiektu mostowego, co jest efektem trwających działań wojennych w Ukrainie. Chodzi przede wszystkim o znaczące opóźnienia w dostawach materiału wsadowego do produkcji stali konstrukcyjnej, będącej podstawowym elementem budowanego obiektu” – przekonuje Justyna Góźdź.

POWIĄZANE:

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.