Ważny temat? Prześlij newsa!

Nowy koziołek na historycznym szlaku Lublina. Szarytka Marianna z sercem na dłoni [zdjęcia]

Spotted Lublin

Wczoraj odsłonięto nową rzeźbę koziołka związaną z Lublinem. Koziołek upamiętnia posługę Sióstr Szarytek, które niegdyś pomagały dojść do zdrowia pacjentom przebywającym w szpitalu przy ul. Staszica Marianna dołączyła do rodziny koziołków Marianna, bo tak ma na imię. Stoi przy szpitalu na ul. Staszica – przypominając tym samym o zakonnicach szarytkach, które niegdyś pracowały tu jako […]

nowy koziołek na lubelskim szlaku

Wczoraj odsłonięto nową rzeźbę koziołka związaną z Lublinem. Koziołek upamiętnia posługę Sióstr Szarytek, które niegdyś pomagały dojść do zdrowia pacjentom przebywającym w szpitalu przy ul. Staszica

Marianna dołączyła do rodziny koziołków

Marianna, bo tak ma na imię. Stoi przy szpitalu na ul. Staszica – przypominając tym samym o zakonnicach szarytkach, które niegdyś pracowały tu jako personel pielęgniarski. Marianna ma charakterystyczny czepiec, który nosiła każda z sióstr zakonnych. Na uroczystości odsłonięcia koziołka pojawiły się zakonnice z warszawskiej prowincji zakonu, a w tle było widać zdjęcie sióstr z ówczesnego szpitala im. św. Wincentego. I tak historia zatoczyła koło, bo fotografię zrobiono prawie 100 lat temu – dokładnie 30 czerwca 1923 roku. Imię koziołka wybrano na cześć pierwszej przełożonej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w klasztorze przy ul. Staszica – siostry Marianny Kulisińskiej.

Pamiątkowe zdjęcie sióstr Szarytek
Pamiątkowe zdjęcie Sióstr Miłosierdzia – 100 lat temu w tym samym miejscu | fot. miasto Lublin
odsłonięcie nowego koziołka
Siostry Miłosierdzia przy odsłonięciu koziołka | fot. Igor Skarżyński dla Lubelskie Koziołki
oficjalne odsłonięcie koziołka Marianny
Oficjalne odsłonięcie koziołka Marianny | fot. Igor Skarżyński dla Lubelskie Koziołki

To jest już drugi koziołek w tej okolicy. W zeszłym roku Fundacja Lubelskie Koziołki zaproponowała uhonorowanie lekarzy ze Szpitala przy ulicy Staszica. W odpowiedzi postawiono drugiego koziołka, nazywanego Stasiem.

Koziołek symbolem nowoczesności i pamięci o historii

Koziołek znajduje się przy najstarszym budynku szpitala, który datowany jest na drugą połowę XVII w. Jego obecność łączy historię z nowoczesnością jako symbol „Przebudowy i rozbudowy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie”. Figurkę sfinansowała firma Budimex będąca wykonawcą tej inwestycji.

Gdzie szukać Lubelskich Koziołków?

Koziołek Onufry

Na szlaku pojawił się jako pierwszy. Spotkać go można na schodach lubelskiego ratusza. Dumnie dzierży trąbkę, a imię zawdzięcza panu Onufremu, który przez wiele lat codziennie grał hejnał, dając lublinianom znać, że wybiła 12.00.

Adres: pl. Władysława Łokietka 1

Koziołek Kazik

Kazika znaleźć można przy Bramie Krakowskiej od strony ulicy Szambelańskiej. Nazwano go na cześć Kazimierza Wielkiego, bowiem to właśnie za jego panowania powstała Brama Krakowska, wówczas ważny element fortyfikacji. Koziołek trzyma poziomicę symbolizującą odchylenie Bramy od pionu, oraz klucz nawiązujący do legendy o zegarmistrzu Lutosławskim, przez którego zegar miejski wskazywał nieprawidłową godzinę.

Adres: ul. Bramowa 2

Koziołek Staś

Staś, zawdzięczający swoje imię Stanisławowi Staszicowi, znajduje się przy jednym z najstarszych lubelskich szpitali, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1. Jak na naukowca przystało, Staś trzyma książkę, na nosie ma okulary, a na szyi stetoskop.

ul. Stanisława Staszica 11

Koziołek LuCeK

Kolejny przystanek na szlaku to Lubelskie Centrum Konferencyjne, gdzie na tarasie restauracji 2 PI ER spotkać można LuCKa. LuCeK zachęca do relaksu – sam siedzi przy laptopie i filiżance kawy, roztaczając wokół siebie stylową aurę dzięki okularom przeciwsłonecznym. Lubelskie Centrum Konferencyjne to nowoczesna przestrzeń konferencyjna, w której odbywa się wiele wydarzeń biznesowych. Z racji odpowiedniego położenia z tarasu podziwiać można panoramę centrum miasta.

Szlak Koziołka Lubelskiego wciąż się rozwija, a koziołków przybywa! Jeśli odwiedzacie Lublin co jakiś czas, jest duża szansa, że przy kolejnych wizytach grono koziołków będzie liczniejsze.

ul. Grottgera 2, taras restauracji 2 PI ER

Koziołek Vetek

Koziołek Vetek to prawdziwy ambasador zwierząt – dzielnie strzeże lecznicy weterynaryjnej, dodając otuchy futrzastym pacjentom i cieszy oczy ich opiekunów. Kto jeszcze nie miał okazji spotkać Vetka – warto zwiedzić również dalsze zakątki Lublina! 

ul. Szmaragdowa 4A

Koziołek Światłowid

Najnowszy koziołek na szlaku, Światłowid, opowiada historię o tym, jak na przestrzeni lat rozwijały się rozwiązania telekomunikacyjne. A to w bardzo urokliwym otoczeniu lubelskiego Starego Miasta. Na pewno go nie przeoczycie!

ul. Grodzka 7

Koziołek Marianna

Dołączyła do rodziny koziołków 30 czerwca 2023 roku. Stoi przy szpitalu na ul. Staszica – przypominając tym samym o zakonnicach szarytkach, które niegdyś pracowały tu jako personel pielęgniarski. Jej obecność jest zwieńczeniem końca inwestycji przebudowy szpitala, jak i swoistych hołdem dla sióstr, które ponad 100 lat temu, pomagały tutaj pacjentom dojść do zdrowia

ul. Staszica (SPSK Nr 1 w Lublinie)

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check