Rząd planuje udzielić przedsiębiorcom i samozatrudnionym „wakacji” od składek na ubezpieczenie społeczne, umożliwiając korzystanie z tej ulgi przez jeden miesiąc rocznie. Nowe rozwiązanie ma zostać wprowadzone w 2024 roku. Jednocześnie, Rada Ministrów pracuje nad zmianami w wypłacie zasiłku chorobowego, gdzie koszty tego zasiłku będą pokrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy.
ZUS zapłaci za L4 pracownika — idą zmiany
Obecnie pracodawca pokrywa koszty pobytu pracownika na zwolnieniu lekarskim do 33 dnia jego pobytu, potem zobowiązanie przechodzi na ZUS, natomiast dla pracowników powyżej 50. roku życia limit ten wynosi 14 dni. Rząd planuje wprowadzić od przyszłego roku nowe zasady, zgodnie z którymi ZUS będzie opłacał zasiłek chorobowy pracownikowi już od pierwszego dnia pobytu na zwolnieniu lekarskim.
>>> Czytaj także – wakacje od ZUS
W praktyce ma to uwolnić pracodawcę od kosztów pracownika, który nie generuje przychodu na rzecz firmy. Tzw. chorobowe pokryje ZUS już od pierwszego dnia.
– W tej chwili ciężar wypłaty wynagrodzenia chorobowego, czyli tych 80% wtedy, kiedy pracownik jest na chorobowym, spada na przedsiębiorczynię lub przedsiębiorcę do 33 dni w skali roku. My zakładamy, że ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS-ie i będziemy szukali takiego rozwiązania – od dzisiaj zaczęła się praca i stosowny projekt ustawy przestawimy – tak, aby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady – podkreślił Donald Tusk
Dodaj swój komentarz