Nowe standardy dla pieszych w Lublinie

pieszy lublin

Zmiana kostki brukowej na przyjazną nawierzchnię, zrównanie krawężników z jezdnią czy poprawa prac sygnalizacji świetlnych. To początek prac nad polepszeniem warunków dla pieszych w mieście. Propozycje i uwagi dotyczące infrastruktury pieszej można zgłaszać drogą mailową.

Krawężniki zrównane z jezdnią znacznie ułatwią przechodzenie przez drogę osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, rodzicom z dziećmi czy seniorom. Rozwiązanie to jest już od dłuższego czasu stosowane na przejazdach rowerowych, co chwalą sobie użytkownicy jednośladów. Takie krawężniki są już wykonywane w kilkunastu miejscach, gdzie trwają prace budowlane.

Poprawa jakości traktów pieszych to ograniczenie stosowania kostki brukowej na chodnikach, gdzie mogłaby zostać zastąpiona płytami lub materiałami o mieszanej strukturze, w miejscach gdzie dopuszczone jest parkowanie pojazdów.

Stawiamy kolejny krok w kierunku Lublina przyjaznego wszystkim mieszkańcom. Jako pierwsze miasto w Polsce planujemy stosować krawężniki o wysokości „0 cm”, jako standard w budowaniu infrastruktury pieszej. Planowane zmiany koncentrują się na trzech obszarach: wygodzie, jakości i czasie podróży pieszych po mieście. – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

Kolejnym elementem, który jeszcze w tym roku poprawi warunki ruchu pieszego, będzie wprowadzenie zmian w trybie pracy sygnalizacji świetlnych, modernizowanych w ramach Systemu Zarządzania Ruchem. Aktualnie trwa zbieranie danych i analiza sytuacji na poszczególnych skrzyżowaniach, tak by w miarę możliwości zwiększyć na nich czas światła zielonego dla pieszych. To rozwiązanie pozwoli bezpieczniej pokonać pieszemu skrzyżowania.

Przedstawione dziś trzy główne zagadnienia to początek realnych zmian na rzecz ruchu pieszego i osób niepełnosprawnych w Lublinie. Zespół projektu „Miasto dla Ludzi” pracuje obecnie nad Standardami Infrastruktury Pieszej, które w przyszłości znacznie ułatwią nam projektowanie infrastruktury drogowej po tym kątem. Natomiast w strukturze Urzędu Miasta od początku marca działa zespół ds. mobilności aktywnej, który zajmuje się ruchem rowerowym oraz pieszym i jest stale do dyspozycji mieszkańców w kwestii rozwiązywania bieżących problemów w sferze poruszania się po mieście.

Sugestie oraz uwagi dotyczące infrastruktury pieszej można zgłaszać na adres e-mail: [email protected]

materiały: UM Lublin

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.