Nowe dowody osobiste w 2021: od kiedy? Wiemy, jak wyglądają [zdjęcie]

E-dowód osobisty
E-dowód osobisty | fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Od 7 listopada w Polsce będą obowiązywać nowe dowody osobiste z odciskami palców. Aby wyrobić nowy dowód osobisty konieczna będzie wizyta w urzędzie.

Nowe dowody osobiste od 7 listopada 2021

Wdrożenie e-dowodów zaplanowano na 7 listopada, co oznacza, że Polacy wnioski o nowe dokumenty tożsamości będą mogli składać od poniedziałku 8 listopada.

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) – będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

„Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego” – mówi minister Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, ponieważ one będą składać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

Po dowód tylko do urzędu

W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych – od 27 lipca nie ma możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Wniosek o dowód osobisty można złożyć tylko osobiście w urzędzie. Wydanie nowego dowodu osobistego będzie wiązać się z pozostawieniem w urzędzie odcisków palców, które zostaną zapisane w warstwie elektronicznej nowego dowodu tożsamości.

„Sprzęt, który będzie wykorzystywany gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych” – zapewnia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wszystkie skanery odcisków palców trafiły już do gmin – dostarczono 7450 skanerów do 2479 lokalizacji. W pierwszej połowie października rozpoczniemy dostawę 335 stacji mobilnych urzędnika – to urządzenia, które umożliwią oddanie odcisków palców przez osoby, które nie będą mogły osobiście udać się do urzędu gminy.

Czy muszę wymieniać dowodów na nowy?

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.