Nowe banknoty o nominale 200 złotych wchodzą do obiegu. Zapowiedź 500-złotowego banknotu

pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski wprowadza od lutego do obiegu nowy banknot o nominale 200 złotych. Wkrótce również pojawić ma się w obiegu banknot o nominale 500 zł. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Od lutego 2016 roku w obiegu pojawi się nowy banknot o nominale 200 zł. Ma on nowe zabezpieczenia, tak jak i pozostałe zmodernizowane już banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 złotych.

Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym. Banknoty uszkodzone i zużyte są wycofywane z obiegu i niszczone oraz zastępowane banknotami ze zmodernizowanej serii, których emisję NBP rozpoczęło w 2014 roku.

Polskie banknoty, których używamy do dziś zostały wprowadzone do obiegu w 1995 roku. Są to banknoty od 10 do 200 złotych z serii „Władcy polscy”. Na banknotach znaleźli się dotychczas polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary.

Nowy nominał wkrótce ujrzy światło dzienne

Narodowy Bank Poli aktualnie pracuje nad banknotem 500 zł. Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP.

Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.