Nowe banknoty o nominale 200 złotych wchodzą do obiegu. Zapowiedź 500-złotowego banknotu

pieniądze
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski wprowadza od lutego do obiegu nowy banknot o nominale 200 złotych. Wkrótce również pojawić ma się w obiegu banknot o nominale 500 zł. Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Od lutego 2016 roku w obiegu pojawi się nowy banknot o nominale 200 zł. Ma on nowe zabezpieczenia, tak jak i pozostałe zmodernizowane już banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 złotych.

Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym. Banknoty uszkodzone i zużyte są wycofywane z obiegu i niszczone oraz zastępowane banknotami ze zmodernizowanej serii, których emisję NBP rozpoczęło w 2014 roku.

Polskie banknoty, których używamy do dziś zostały wprowadzone do obiegu w 1995 roku. Są to banknoty od 10 do 200 złotych z serii „Władcy polscy”. Na banknotach znaleźli się dotychczas polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary.

Nowy nominał wkrótce ujrzy światło dzienne

Narodowy Bank Poli aktualnie pracuje nad banknotem 500 zł. Celem wprowadzenia nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i sprawne zarządzanie zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP.

Na nowym banknocie znajdzie się wizerunek króla Jana III Sobieskiego.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.