Nowe autobusy w Lublinie. Kto dostarczy 20 elektrycznych autobusów?

IMAG2256 e1474615264700
Autobusy elektryczne produkowane przez Ursusa | fot. Dominik Wąsik

W 2019 roku 20 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych trafi do Lublina. W przetargu na zakup nowego taboru brane pod uwagę będę oferty dwóch firm.

Miasto zamierza kupić dwadzieścia autobusów w pełni elektrycznych, wyposażonych w odpowiednie baterie oraz zestaw niezbędnych ładowarek. Na zakup nowych autobusów, miasto planowało przeznaczyć blisko 53 mln złotych brutto. Jednak złożone oferty znacznie przekraczają przeznaczony na ten cel budżet.

W poniedziałek Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie otworzył oferty. W przetargu na zakup nowego taboru brane będą pod uwagę dwie oferty – firm Ursus Bus i Solaris, które złożyły oferty na autobusy elektryczne. Ursus Bus proponuje kwotę 58 019 833,08 złotych, a Solaris 60 510 588 złotych. Oprócz ceny, decydujące będą parametry techniczne i zużycie energii.

W przetargu chciał wziąć udział również Mercedes ze swoim pojazdem eCitaro, lecz nie spełnił jednego z warunków postawionych przez urzędników – firma musiała dostarczyć w ciągu ostatnich trzech lat co najmniej osiem autobusów elektrycznych albo osiem trolejbusów wyposażonych w baterie litowo-jonowe.

– Po otwarciu ofert następuje analiza złożonych dokumentów pod względem formalnoprawnym. W związku z tym, że cena z ofert jest wyższa niż kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia, komisja przetargowa będzie rozpatrywać różne warianty  – mówi Justyna Góźdź, rzecznik ZTM w Lublinie.

Możliwe jest rozpisanie nowego przetargu lub zwiększenie kwoty na sfinansowanie zamówienia pod warunkiem, że oferta nie podlega odrzuceniu. Decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie.

Autobusy dedykowane będą do obsługi linii komunikacyjnych nr: 13, 23 i 29. Jeśli środki na zakup zostaną zwiększona to odbiór autobusów elektrycznych spodziewany jest w 2019 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.