Nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 – zdjęcia wizualizacji

Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie
Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Podpiwniczony, trzykondygnacyjny budynek szkoły podstawowej z wyodrębnionymi różnymi zespołami pomieszczeń, z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną oraz terenami zielonymi – tak będzie wyglądała nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Miasto ogłosiło postępowanie przetargowe na projekt i budowę nowego obiektu. Inwestycja powstanie na niezabudowanej działce położonej przy ul. Hanki Ordonówny 4.

– Budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 to jeden z naszych priorytetów w sferze zadań oświatowych. To odpowiedź na wzrastające potrzeby i liczbę dzieci wymagających edukacji specjalnej, z czym wiąże się konieczność zapewnienia lepszych warunków nauki i poprawy dostępności obiektu. Ogłosiliśmy postępowanie przetargowe w formule „projektuj i buduj”, co pozwoli nam na sprawną i szybką realizację nowej placówki – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Edukacja specjalna dla 300 uczniów

Opracowany przez Miasto program funkcjonalno-użytkowy zakłada zaprojektowanie i budowę szkoły częściowo podpiwniczonej i o trzech kondygnacjach nadziemnych, zlokalizowanej od strony północnowschodniej. Planowana powierzchnia użytkowa szkoły wyniesie niemal 8,5 tys. m2, zaś powierzchnia zabudowy 2,8 tys. m2.

Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie
Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Nowa siedziba szkoły powinna zapewnić warunki dla edukacji specjalnej łącznie 300 uczniów. Nowy obiekt będzie składał się z dwóch skrzydeł zlokalizowanych równolegle do granic działki wraz z otwartą częścią sportowo-rekreacyjną. Wejście główne znajdzie się od strony ul. Pogodnej i będzie dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Pomieszczenia jadalni, sali do gier stołowych, sali fitness i siłowni powinny ponadto posiadać możliwość wyjścia na taras.

Obiekt ma być dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dzieci niewidomych i niedowidzących, ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami intelektualnymi. Zakłada się, że klasy będą liczyły od 4 do 16 uczniów, stąd część sal dydaktycznych powinna mieć możliwość podziału mobilnymi ściankami. Wszystkie pracownie powinny zostać tak zaprojektowane, by mogły z nich korzystać dzieci poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Nowoczesna forma architektoniczna

Budynek ma mieć nowoczesną formę architektoniczną z zastosowaniem minimalistycznych rozwiązań, również w zakresie doboru kolorów elewacyjnych. Kolorem bazowym będzie biały z jasnoszarymi akcentami. Ślusarka okienna, drzwiowa oraz przeszklone fragmenty elewacji powinny zostać zaprojektowane w kolorze antracytowym. Projekt powinien uwzględnić zastosowanie na elewacji pionowych przeszkleń, w tym również klatek schodowych oraz wykorzystanie nowoczesnych i naturalnych materiałów budowlanych jak np. drewno klejone. Lokalizacja powinna zapewnić prawidłowe oświetlenie i nasłonecznienie sal dydaktycznych i jadalni.

Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie
Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Planowane pomieszczenia

W budynku zakłada się zaprojektowanie kilku zespołów pomieszczeń, w tym m.in.: zespół szkoły podstawowej z salami do nauczania początkowego oraz klasopracowniami z zapleczami, świetlicami i sanitariatami, zespół wejściowy z portiernią i dwiema szatniami dla dzieci starszych i młodszych, zespół pomieszczeń sportowych z salą gimnastyczną (z polem gry o wymiarach min. 15 x 28 m oraz przenośną sceną), z widownią z 200 miejscami siedzącymi oraz zapleczem szatniowo-sanitarnym.

Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie
Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie | fot. Miasto Lublin

W części sportowej powinny znaleźć się pomocnicze pomieszczenia do ćwiczeń – siłownia, sala fitness oraz sala do gier stołowych, a także mała sala gimnastyczna dla dzieci młodszych wraz z szatniami. Część dydaktyczna dla dzieci młodszych ma być oddzielona przestrzennie od części dydaktycznej dla dzieci starszych.

W szkole znajdzie się również zespół żywieniowy wraz ze stołówką, w tym dwie jadalnie zlokalizowane na I i II kondygnacji nadziemnej oraz zespół pomieszczeń technicznych w części podziemnej. W budynku przewidziano także miejsce na pomieszczenia administracyjne, bibliotekę z czytelnią i magazynem, zespół pomieszczeń opiekuńczych z gabinetami psychologa, pedagoga, stomatologa, pielęgniarki, część socjalną dla pracowników, a także zespół pomieszczeń rewalidacyjno-terapeutycznych.

Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie
Wizualizacja nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie | fot. Miasto Lublin

Teren zewnętrzny

Zagospodarowanie terenu będzie przewidywało zadrzewienie terenów przyległych do budynku szkoły oraz możliwie szerokie wykorzystanie istniejącej zieleni. W obrębie górki saneczkowej należy wykonać siedziska usytuowane na skarpie, zaś cały teren powinien zostać uporządkowany i zagospodarowany jako strefa widokowa.

Powstanie także ogród sensoryczny z rabatami i bylinami. Miejsca postojowe będą „zielone”, ażurowe. Ponadto na zewnątrz powstanie boisko wielofunkcyjne, place zabaw (łącznie z 8 urządzeniami), siłownia na wolnym powietrzu, utwardzony teren do jazdy na rowerze, dojazdy, drogi pożarowe, mała architektura oraz wiata dla rowerów.

Finansowanie inwestycji

Na zadanie „Budowa nowej siedziby Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie w latach 2023-2027″ Miasto Lublin zawarło z Wojewodą Lubelskim umowę, która zakłada dofinansowanie kwotą 64 mln zł. Wartość tej inwestycji wyniesie ok. 80 mln zł.

Aktualnie do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie uczęszcza łącznie 324 uczniów, z tego w siedzibie przy ul. Bronowickiej uczy się 151 uczniów, w dodatkowej lokalizacji przy ul. Krochmalnej – 102, zaś w Szkole Filialnej dla Dzieci z Autyzmem w tym z Zespołem Aspergera przy ul. Kurantowej – 71.

Termin składania ofert przez wykonawców upływa 23 stycznia.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.