Seria dewastacji w centrum Lublina
W centrum Lublina doszło do serii głośnych aktów wandalizmu. We wtorek rano, 1 lipca, policjanci interweniowali po zgłoszeniu o zniszczeniu elewacji Ratusza oraz muru Archikatedry i Metropolitalnego Seminarium Duchownego.
O tym poinformowaliśmy jako pierwsi – szczegóły w poniższym materiale.
Zobacz również
Na miejscu funkcjonariusze zauważyli, że charakterystyczne napisy i bazgroły naniesione farbą pojawiły się również na innych obiektach w mieście.
Zdewastowane zostało również blaszane ogrodzenie placu budowy przy ul. Lubartowskiej. Ślady farby znaleziono także na jezdni i chodniku.
Wszystko wskazywało na to, że sprawca działał z premedytacją i pozostawił po sobie wyraźny ślad – zarówno dosłownie, jak i wizerunkowo.

Oddam, szukam, pozdrawiam, praca
Sprawdź, co oferują i czego szukają mieszkańcy Lublina
Zatrzymanie kilka godzin po zgłoszeniu
Sprawą zajęli się kryminalni z komisariatu I oraz Wydziału do walki z Przestępczością przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Policjanci szybko zabezpieczyli monitoring z centrum miasta, na którym widoczna była sylwetka wandala. Zabezpieczono również puszkę z farbą, pozostawioną przez sprawcę w rejonie jednego z miejsc przestępstwa.
Działania operacyjne przyniosły szybki rezultat. Już po kilku godzinach od ujawnienia dewastacji, policjanci zatrzymali podejrzanego – 59-letniego mieszkańca Lublina.
Zobacz również
W jego mieszkaniu znaleziono opakowania po farbie w sprayu, co tylko potwierdziło udział mężczyzny w akcie wandalizmu.
Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Zostanie doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszy zarzuty – mówi Beata Kieliszek z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Grozi mu nawet 8 lat więzienia
59-latkowi grożą surowe konsekwencje. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, za zniszczenie lub uszkodzenie zabytkowych obiektów może mu grozić nawet do 8 lat więzienia.
Na ten moment trwa szacowanie strat. Ostateczna wartość szkód zostanie ustalona po dokładnej analizie stanu technicznego i konserwatorskiego uszkodzonych budynków.


Źródło: KMP Lublin
Najnowsze posty
Dodaj opinię