Noc Kultury 2023 w Lublinie. Dzika roślinność w zakamarkach Starego Miasta, zielona oaza na placu Po Farze

Instalacja artystyczna na Noc Kultury 2023 w Lublinie na placu Po Farze
Instalacja artystyczna na Noc Kultury 2023 w Lublinie na placu Po Farze | fot. Dominik Wąsik

Noc Kultury Lublin 2023 już w ten weekend. Po raz 17. uliczki Starego Miasta zmienią się tak, że nawet mieszkańcy i stali bywalcy nie będą w stanie ich rozpoznać. Liczne instalacje artystyczne zaskoczą oryginalną formą i przeniosą prosto do baśniowej krainy. Program tegorocznej Nocy Kultury.

Noc Kultury Lublin 2023

Tegoroczna Noc Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę, 3/4 czerwca pod hasłem „Połącz kropki!”. Podczas tej nocy zaułki Lublina zamienią się w sceny teatralne, a świetlne instalacje artystyczne wyrosną z zakamarków Starego Miasta. W tkankę miejską wniknie natura i dzika roślinność. W tym roku uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć niecodzienne instalacje nawiązujące do świata przyrody.

„Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Kultury jest botanika oraz szeroko pojęta natura. Dzika roślinność wniknie w tkankę miejską Starego Miasta w Lublinie. Zadaniem Nocy Kultury jest ożywianie murów, kamienic i podwórek, a także otwieranie oczu i zaskakiwanie mieszkańców oraz turystów nowymi rozwiązaniami. Chcemy odnaleźć zieleń w mieście, pokazać, że może ona istnieć równolegle z architekturą w przestrzeni użytkowej” – opowiada Marzena Bielecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Miejscem, które przejdzie najbardziej spektakularną metamorfozę i na kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników natury, będzie plac Po Farze. Ponad 500 metrów kwadratowych żywej trawy sprawi, że uczestnicy będą mogli spędzić błogi czas w samym sercu zielonej oazy. Artyści plecionkarstwa odtworzą część łuków dawnej budowli, interpretując od nowa zarysowane fundamenty lubelskiej Fary.

„Chcemy skonstruować szereg wiklinowych łuków na ruinach lubelskiej Fary, w miejscach, w których podobne łuki, tyle że kamienne i dźwigające ciężar potężnego sklepienia, stały w czasach świetności kościoła. Teraz nasze łuki będą dźwigać tylko ciężar nieba. Będą wyrastały z drewnianych podstaw ustawionych na resztkach kamiennych fundamentów dawnej świątyni” – mówi Jan Sajdak, autor instalacji „Plac po …”.

Wybrane wydarzenia Nocy Kultury 2023

 • Scena rapowa, Błonia pod Zamkiem (19:30-0:00)

Na scenie zlokalizowanej na Błoniach pod Zamkiem wystąpią: laureaci konkursu „Młodzi Raperzy i Raperki”, Fukaj, Alyona Alyona i Avi.

 • Przyroda na placu Po Farze (19:00-02:00)

„Plac po …” to plac Po Farze w zupełnie innej odsłonie, a wszystko za sprawą 520 m kw. żywej trawy rozłożonej we wnętrzu murów kościoła i drzewa, które stanie w nawie głównej. Artyści plecionkarstwa odtworzą część łuków dawnej budowli, interpretując od nowa zarysowane fundamenty. Nad naszymi głowami zawiśnie instalacja świetlna „Pszczoła” – wykonana z metalu i materiału, która po zmierzchu będzie zwracać uwagę ciepłym światłem.

 • Natura na ul. Ku Farze, Placu Rybnym i Zaułku Hartwigów (19:00-02:00)

Na najwęższej ulicy Lublina odnajdziemy kaktusy, które będzie można pogłaskać oraz instalację artystyczną „Miasto Zieleńsię”, przypominającą nam, że natura może być obecna w każdym miejscu i czasie. Spotkamy rozwieszone pajęcze sieci Arachne oraz wykonane z ceramiki „Fantastyczne Story Lublina”. Na pl. Rybnym czekać będą posągi bóstw z mitologii słowiańskiej „Rdzeń prz[]szłości” oraz „Szklany ogród” – botaniczna interpretacja szkła artystycznego. Z kolei na Zaułku Hartwigów znajdziemy mural autorstwa Marcina Wrzala.

 • Więcej światła!, patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 7 (21:30-02:00)

Połączenia duszy starych wiekowych mebli z niezliczoną liczbą lamp emanuje tajemniczą atmosferą i zachęca do zatrzymania się w kameralnym blasku światła. Nieoczywisty charakter instalacji podkreśla lokalizacja pośród starych kamienic, na których układa się niepowtarzalna mozaika cieni i refleksów.

 • Kwiaty zła, podwórko przy ul. Złotej 5 (19:00-02:00)

Rośliny, a szczególnie kwiaty, kojarzone są zazwyczaj z delikatnym pięknem, miłym zapachem i łagodnością, ale nie zawsze tak jest. Istnieją rośliny złowrogie i mięsożerne, powodujące niepokój. Uważaj na tym podwórku i nie daj się pożreć!

 • Przywale, ul. Szambelańska (19:00-02:00)

Przywale to dawna nazwa ul. Szmbelańskiej, obecna nazwa obowiązuje od lat 40. XIX wieku. Ulica wytyczona była na początku XIX wieku jako przejście wzdłuż wewnętrznej linii dawnych murów obronnych, które nadały jej łukowaty kształt. Północna część murów obronnych ciągnęła się od Bramy Krakowskiej w kierunku północnym, następnie skręcała na wschód i biegła wzdłuż ulicy Kowalskiej do Bramy Grodzkiej. Podczas Nocy Kultury bruk zostanie w całości przykryty dywanem z żywej trawy.

 • Taniec w powietrzu, Plac Litewski (19:00-00:00)

Zobaczymy podniebną wersję baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, przedstawioną z przymrużeniem oka. Drugi pokaz pod tytułem „Show me how you burlesque”, inspirowany musicalem „Burlesque”, to niepowtarzalne show. Zaprezentuje go kadra Strefy Wysokich Lotów. Na scenie jednocześnie będzie występować aż 17 artystek. Oprócz tego pokazy solowe artystek ze Strefy Wysokich Lotów – ok. 55 występów solowych dzieci i dorosłych w różnym wieku.

 • Arka, Pałac Czartoryskich przy Placu Litewskim (22:00-02:00)

Niezwykle barwna opowieść z przesłaniem, by żyć pełnią życia. Japońscy artyści wizualni w magiczny sposób ożywią mury zabytkowego budynku, zabierając nas w podróż pełną żywiołów i elementów natury.

 • Scena Klasyczna, boisko ZSE im. A. i J. Vetterów przy ul. Żmigród 10

Podczas tegorocznej edycji na „Scenie Klasycznej” wystąpią muzycy, wśród których nie zabraknie znanych osobowości lubelskiej estrady oraz najlepszych uczniów i nauczycieli szkół muzycznych regionu.

 • Noc w Browarze, Perła – Browary Lubelskie przy ul. Bernardyńskiej 15 (19:00-02:00)

Na Noc w Browarze składają się instalacje artystyczne m.in. „Punkt ogrodu”, puzzle przestrzenne oraz „Bottle green”. W programie znajdziemy także pokazy filmów „Ślimaki” oraz „Przy rzece”. Noc Kultury to również okazja do zwiedzania Podziemi oraz Warzelni Browaru – obowiązują zapisy.

 • Roślinny portal, brama przy ul. Grodzkiej 5 (19:00-02:00)

Dziesiątki ręcznie wyplecionych kwietników z naturalnego sznura bawełnianego. Kwietniki wypełnione żywymi roślinami tworzą zielone, oddychające wrota miasta.

 • Pełnia Cebularza nad Lublinem, ul. Grodzka 5 (19:00-02:00)

Art obiekt – wielki świecący się cebularz – zawieszony między domami, nad głowami przechodniów. To będzie prawdziwa pełnia nad Lublinem.

 • Deszcz Kwiatów, Zaułek Panasa (19:00-02:00)

W Zaułku Władysława Panasa wyrośnie interaktywna instalacja artystyczna. Żeby znaleźć instalację, podążaj za girlandami. Zaprowadzą Cię one do zaczarowanej przestrzeni. Kiedy już trafisz, nie zapomnij zrobić sobie zdjęcia. Autorami instalacji artystycznej jest grupa młodzieży z Pracowni Scenografii i Muralu Bałagan w Bełżycach.

Pełny program Nocy Kultury 2023 jest dostępny na stronie nockultury.pl.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.